Na Moravě se šíří invazivní klejicha, ochranáři volají po systémovém řešení
Nejvážnější situace je podle ochranářů v evropsky významné lokalitě Kamenný vrch u Kurdějova na Břeclavsku, zejména v části, které se říká Kamenec. "Klejicha se začíná šířit i do zdejších mandloňových sadů, kde do pár let, pokud se nezasáhne, udělá naprostou zkázu,“ uvedl Vilém Jurek, který pracuje jako koordinátor terénních prací ochranářských projektů LIFE Sub-pannonic a LIFE SouthMoravia.
Klejicha se podle Jurka dostala z okrasných zahrad do přírody už na začátku 20. století. "Její zrádnost je v tom, že se neuvěřitelně rychle šíří, a to nejen díky semenům, ale i výborné schopnosti zmlazovat, čili vegetativně se šířit,“ doplnil Jurek. Ohnisko v poslední době zaznamenal také třeba nedaleko Stránské skály v Brně.
Potlačování klejichy pomocí sečení je podle ochranářů těžká a marná práce. "Musíme zvolit chemickou metodu, kdy se před květem nebo v době kvetení aplikuje herbicid na list. Musí se používat o něco silnější koncentrace a do roztoku se přidává smáčedlo. Klejicha má obranný mechanismus. Obsahuje latex jako fíkus nebo kaučukovník. Navíc má kožovité listy, přes které herbicid špatně vniká do rostliny,“ popsal Jurek.
Projekt LIFE SouthMoravia má za cíl zlepšit stav ochrany v šesti jihomoravských lokalitách a také ve středočeské lokalitě Žehuňsko. Projekt LIFE Sub-pannonic pomáhá chránit 28 území a také několik výjimečně vzácných druhů rostlin na jižním a východním Slovensku a jižní Moravě.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Karel Zvářal
19.7.2022 12:02Jarek Schindler
22.7.2022 08:40Slavomil Vinkler
22.7.2022 13:38 Reaguje na Jarek SchindlerBřetislav Machaček
22.7.2022 19:40 Reaguje na Slavomil Vinklerpozemku a o pět metrů vedle to nechají vesele růst. Za
rok se vrátí a stříkají znovu. Nepostupuje se u řek od
pramenů dolů po proudu a tak i povodeň vše zase obnoví.
V hustém lesním porostu se žádné z jmenovaných rostlin
nelíbí, ale po vykácení porostů bobry se u nás množí
křídlatka i tam, kde nikdy nebyla. Škoda, že jim nechutná,
když už jim zachutnala kukuřice z okolních polí. Já si
křídlatku na pozemku vyhubil bez chemie namulčováním
starým gumolitem a po dvou letech po ní nenyla ani
památka. Taky pomáhá pravidelné sečení na krátko, neboť
i kořeny se vysílí bez nadzemní hmoty nutné pro fotosyntézu.
Jarek Schindler
23.7.2022 10:06 Reaguje na Slavomil VinklerZbyněk Šeděnka
24.7.2022 07:34 Reaguje na Jarek SchindlerRadim Polášek
24.7.2022 11:26 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKlejichu neznám, nevím o ní nic, nicméně je běžné, že u většiny intenzívně rostoucích rostlin růst velmi omezuje pravidelné odstraňování živin ze stanoviště formou odstraňování hmoty rostliny. Chtělo by to tak aspoň dvakrát za rok, respektive sezónu - léto. Pravda, je to nákladé.
Ale v naší přírodě má takové vysekávání i obecně velmi kladný vliv vliv na biotop. Konkrétně na zvěř a na ochranu lesa. Pozdní sekání, ke konci srpna a v září totiž přináší do tohoto místa až po podzního podzimu mladou trávu či mladé porosty rostlin velmi vhodné jako pastva pro lesní zvěř. A když má lesní zvěř hluboko do podzimu takovou pastvu z čerstvé zelené trávy a rostlin, o to méně potom ožírá vysázené stromky v lese.
Slavomil Vinkler
24.7.2022 20:08 Reaguje na Radim PolášekJarek Schindler
25.7.2022 05:01 Reaguje na Slavomil VinklerJarek Schindler
25.7.2022 04:58 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaRadim Polášek
24.7.2022 11:15 Reaguje na Slavomil VinklerJe naprostý nesmysl třeba křídlatku likvidovat chemicky a současně tu chemicky zlikvidovanou biomasu nechat na místě. ta se rozloží , obohatí půdu a příští rok tam křídlatka rostě ještě intenzívněji.
S klejichou hedvábnou nemá zkušenosti, ale nejspíš to bude podobné.
Radim Polášek
24.7.2022 11:19Asi bude fakt to, že když mají včelstva v dosahu třeba jenom hektar monokultury klejichy, případně 5 - 10 hektarů v porostu převládající klejichy, mohou včelstva z tohoto porostu získat pár tun medu. A tuším ještě kvalitní výživu včelstev z pylu.