Na opatření proti povodním i využití srážkové vody půjde 1,65 miliard
"Více než miliardu korun získají projekty zaměřené na 'zprůtočnění' nebo zvýšení retenčních možností koryt vodních toků a přilehlých niv," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec.
První výzva, která čítá 1,3 miliardy korun a má pomoci tuzemskému vodnímu hospodářství, podpoří vodohospodářské projekty. Z toho sto milionů zamíří na sanace svahových nestabilit, které ohrožují majetek i bezpečnost. Žádosti mohou podávat hlavně správci toků, ale i podnikatelé, pokud fondu předloží projekty na vybudování nebo rekonstrukce bezpečnostních přelivů vodních nádrží.
K projektům, které také mají šanci získat dotaci, patří podle Brabce i například akce na zlepšení přirozených rozlivů nebo hospodaření se srážkovými vodami v zastavěných částech obcí. To vše je rovněž součástí opatření i v boji proti suchu, připomněl. Na tyto akce vyčlenilo MŽP v Operačním programu Životní prostředí 2014-2020 celkem osm miliard korun.
Druhá výzva se týká projektů na zpracování studií odtokových poměrů, včetně návrhů možných protipovodňových opatření v oblastech, kde povodně hrozí. Maximální celková dotace bude 350 milionů korun.
Podle ředitele státního fondu Petra Valdmana mohou dotaci získat například projekty na budování varovných lokálních předpovědních a výstražných systémů. "Maximální výše podpory přitom v tomto případě činí 70 procent z celkových způsobilých výdajů," uvedl.
Dlouhotrvající sucho a horko loni způsobovalo komplikace po celé zemi, pro ČR to byl společně s rokem předchozím nejteplejší rok za posledních 240 let. Silně podprůměrné bylo i množství srážek. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat. Také ministerstvo zemědělství hodlá od letošního roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Poskytne podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků.
reklama