https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-otepleni-mohou-lesy-pripravit-sazenice-z-teplejsich-oblasti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na oteplení mohou lesy připravit sazenice z teplejších oblastí

29.3.2019 06:28 | PRAHA (ČTK)
Sazenice jedle bělokoré s Kalábrie jsou lépe adaptované na teplé klima. Ilustrační snímek.
Sazenice jedle bělokoré s Kalábrie jsou lépe adaptované na teplé klima. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Rezekvítek
S přípravou lesů na očekávané změny klimatu by v Česku mohl pomoct dovoz sazenic z teplejších oblastí. Projekt asistované migrace sadebního materiálu v rámci Evropy (SUSTREE) včera v Praze představila Česká zemědělská univerzita (ČZU). Tým vědců z Česka, Německa, Polska, Slovenska a Maďarska chce Evropskému parlamentu navrhnout změny legislativy, která nyní v některých zemích dovoz sadby zakazuje.
 

"Kůrovec podle odhadů napadl 80.000 hektarů lesa a k zalesnění bude potřeba téměř půl miliardy sazenic druhové skladby. Vhodný materiál ale chybí, není kvalitní nebo se nedá adaptovat na změnu klimatu," uvedl Milan Lstibůrek z katedry genetiky a fyziologie lesních dřevin ČZU. Stromům podle něj ztěžuje adaptaci na měnící se podmínky životního prostředí rychlost těchto změn. Hrozí oslabení lesů a roste riziko jejich poškození.

Problém by podle vědců vyřešilo povolení přeshraničního dovozu semen a sazenic, který nyní Česko, Polsko a Slovensko na rozdíl například od Německa, Rakouska a Maďarska neumožňují. "Je zakázáno dovážet semena například z Rakouska do Česka. Přitom by se dala použít semena odjinud a adaptovat je na české podmínky," podotkl Silvio Schüler z Rakouského výzkumného lesnického centra Vídeň.

Projekt počítá s dovozem pouze sazenic stromů, které se v Česku přirozeně vyskytují. Nenarušovala by se tak druhová skladba lesů například exotickými stromy. "Jde třeba o jedli bělokorou, která se vyskytuje v areálu jižní Itálie až po jižní Německo. Bylo zjištěno, že jedle původem z Kalábrie je lépe adaptována na současné klimatické podmínky. Ideálně by se tedy měla z jižní Itálie do středu Evropy dovážet," vysvětlil Lstibůrek.

Z poznatků mezinárodního týmu o růstu a adaptaci lesních dřevin by měly vzniknout podklady, které dostane Evropský parlament. Vědci navrhnou změny legislativy a scénář pro přeshraniční převoz sazenic. Výsledkem projektu by také měla být aplikace, která vlastníkům lesů doporučí optimální původ sadby pro konkrétní místo. "Než ale něco změní Evropská unie, musí každá země začít u sebe se změnou své národní legislativy," dodal Schüler.

Projekt je spolufinancován programem Interreg Central Europe, který se zaměřuje na výzvy na nadnárodní úrovni. Cílem je řešení společných problémů států. Vedoucím projektu SUSTREE je Rakouské výzkumné lesnické centrum Vídeň. Partnery je ČZU a další lesnická a výzkumná centra ze Slovenska, Maďarska, Německa a Polska.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

1.4.2019 16:00
My si prostě nevážíme darů přírody, jež tu máme do vínku zadarmo a budeme vymýšlet nesmysly. Problémem Jd není vyšší teplota, ale je to především přemnožená zvěř. Mám se teda těšit na to, že dovoz Jd z jihu E tento největší problém lesů odstraní???
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist