https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pardubickem-zamku-bude-vystava-jirin-lide-si-pak-mohou-odnest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pardubickém zámku bude výstava jiřin, lidé si pak mohou odnést

31.8.2018 00:30 | PARDUBICE (ČTK)
Ode dneška do neděle budou v rytířských sálech pardubického zámku hlavními exponáty jiřiny. / Ilustrační foto
Ode dneška do neděle budou v rytířských sálech pardubického zámku hlavními exponáty jiřiny. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Ode dneška do neděle budou v rytířských sálech pardubického zámku hlavními exponáty jiřiny. Letos bylo pěstování květin kvůli suchu velmi náročné. Přijede méně vystavovatelů a přivezou méně rostlin, uvedlo tento týden Východočeské muzeum v tiskové zprávě.
 

"Vlivem suchého a teplého počasí v celé republice bude v letošním roce vystavovat zhruba polovina vystavovatelů ve srovnání s loňskem. Zřejmě nezaplníme všechny sály, kvalita květů a jejich barevné provedení bude o něco horší," uvedl pořadatel Jiří Tobiášek ze Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Dagla.

Výstavu pořádá organizace, která je pokračovatelkou Národní jiřinkářské společnosti založené v roce 1926 v Pardubicích. V muzeu se výstava koná po sedmnácté. Pěstitelé s nejkrásnějšími jiřinami získají putovní pohár. Po jejím skončení si mohou návštěvníci řezané květiny odnést zdarma domů, dodal Tobiášek.

Jiřiny pocházejí z Mexika a Guatemaly. Do Evropy se dostaly před více než 200 lety. Největší oblibě se dnes těší v anglicky hovořících zemích, Německu a České republice. Na světě je podle odborníků přes 10.000 odrůd jiřin. Liší se tvarem, velikostí i barvou. Nejmenší květy mají v průměru jen několik centimetrů, velké dorostou až do čtvrt metru.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist