Na pláži ve Skotsku uvázlo na 55 kulohlavců, přežilo jich asi deset
More than 40 pilot whales dead in mass stranding on Lewis https://t.co/aTuShB85nE
— BBC News (UK) (@BBCNews) July 16, 2023
"Příčiny, proč tady ti kytovci uvázli, zatím nejsou známé. Kulohlavci jsou ale známí svými silnými společenskými vazbami. Proto často, když se jeden z nich dostane do obtíží a uvázne, ostatní ho následují, což vede k tomu, že jich pak uvázne ještě víc," uvedla mluvčí BDMLR.
Sdružení BDMLR loni přijalo na 3000 hlášení o uvázlých tvorech na britských pobřežích, dnešní incident patří k těm větším. Za největší neštěstí tohoto druhu ve Skotsku se považuje případ z července 2011, kdy uvázlo 70 velryb dlouhoploutvých, z nichž 19 uhynulo, píše The Guardian.
Kulohlavci patří do čeledi delfínovitých a s délkou do šesti metrů a hmotností kolem čtyř tun patří spíše k menším kytovcům.
Za cestou kytovců na břeh může být vliv lidské činnosti na podmořský svět, například hluk lodních motorů, znečištění nebo těžba ropy a zemního plynu. Může mít ale také přirozené příčiny, jako je nemoc či zranění zvířete.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
vaber
17.7.2023 08:14tito mořští tvorove mají skvělou orientaci a dokáží nají cestu přes celý oceán, jak mohou ztratit cestu v prostoru tak malém jako je pláž,
kosatka dokáže chytit tuleně i na pláži, tak ,že se s vlnou dostane úplně z vody ven a potom se mrská na písku a čeká na další vlnu, aby se dostala zpět do vody a neuvázne