Na Plzeňsku déšť a vyšší hladina vody zničily desítky hnízd racků

Za normálních okolností se volně žijících druhů zvířat klimatické podmínky a jejich výkyvy výrazně nedotýkají. V přírodní ptačí rezervaci v mokřadu u Líní ale byla přes hrazení vodního propustku upevněná kláda, navíc ucpaná drny rákosu. Podle Makoně to mohl někdo udělat ve snaze zvednout vodní hladinu rezervace v době sucha, mohla to být i shoda náhod. "Na tom by snad nebylo nic špatného, kdyby nepřišel přívalový déšť a nezvedl během několika málo minut vodní hladinu celého mokřadu minimálně o půl metru. Zahrazený propustek nezvládal vodu z lokality odvádět a svedení vody ze zpevněných ploch průmyslové zóny přímo do přítokového potoka sehrály v životě tohoto unikátního místa decimující roli," řekl.
Ve chvíli se na mokřadu zvýšila hladina tak, že 90 procent hnízdících racků chechtavých mělo hnízdo pod vodou. "Jenom na námi posekaném a upraveném ostrůvku hnízdilo 50 až 70 párů, a to je hodně střízlivý odhad. Několik desítek párů bylo na dalších hnízdních ostrůvcích, které byly zatopeny rovněž," uvedl Makoň. Při pondělní kontrole lokality našel jen vytopená hnízda, ve vodě zastydlá vejce a uhynulá mláďata, která neměla kam vylézt a kde se usušit.
"O tom, zda byla kulatina s drny přes propustek úmyslná akce nebo jen hra dětí či nešťastná souhra náhod, se můžeme dnes už pouze dohadovat. Každopádně populace racka chechtavého celostátně neuvěřitelně rychle klesá a rezervace Nový rybník je jedním z posledních míst, kde může tento u nás již téměř vyhynulý druh hnízdit," dodal.
Racek chechtavý je přitom nejobvyklejší evropský zástupce čeledi rackovitých. Je typickým obyvatelem mořských i vnitrozemských pobřeží v západní, severní, střední i jižní Evropě.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |


