https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-podzim-se-bude-konat-festival-zeme-na-taliri-organizatori-shaneji-finance-na-nakup-filmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na podzim se bude konat festival Země na talíři, organizátoři shánějí finance na nákup filmů

24.5.2018 11:18 | PRAHA (Ekolist.cz)
Každý rok na podzim se koná jediný festival o udržitelné spotřebě a produkci jídla u nás - Země na talíři. Na programu bude promítání šesti snímků s českými titulky i debaty se zajímavými hosty - o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji nebo mléčném průmyslu. Festival se uskuteční od 20. do 22. listopadu 2018 v pražském kině Aero.
Každý rok na podzim se koná jediný festival o udržitelné spotřebě a produkci jídla u nás - Země na talíři. Na programu bude promítání šesti snímků s českými titulky i debaty se zajímavými hosty - o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji nebo mléčném průmyslu. Festival se uskuteční od 20. do 22. listopadu 2018 v pražském kině Aero.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Letos na podzim by se měl konat osmý ročník Země na talíři, festivalu dokumentárních filmů o jídle a potravinách. Letos má svými příběhy a debatami oprášit staré znalosti o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji, mléčném průmyslu. Organizátoři festivalu tento týden spustili crowdfundingovou kampaň, která jim má přinést prostředky například na nákup filmových práv.
 

Jak informuje organizace Glopolis, organizátor festivalu, vybrané peníze z kampaně podpoří nákup promítacích práv, tvorbu českých titulků, pronájmy, grafiku, propagační materiály a mnoho dalšího. Cílovou částkou je 255.000 Kč. Na podporovatele čeká předplatné lístků, vstupné na workshopy nebo třeba veganské recepty.

Na programu bude promítání šesti snímků s českými titulky i debaty se zajímavými hosty - o odpovědném zemědělství, klimatu, půdě, palmovém oleji nebo mléčném průmyslu. Festival se uskuteční od 20. do 22. listopadu 2018 v pražském kině Aero.

Na festivalu budou promítány tyto filmy:

Ostrov Země (Cyrus Sutton): Ještě před nedávnem se mohli rodilí Havajci stále pyšnit jedním z nejekologičtějších zemědělských systémů na planetě. Dnes jsou již z 80 - 90 % závislí na dovozu potravin. Během pouhých dvou generací se tamější obyvatelé stali pokusnými králíky industriálních metod potravinové produkce, která je v mnoha případech prokazatelně spjatá s degradací životního prostředí... Vizuálně působivý snímek Ostrov Země od filmaře a profesionálního surfaře Cyruse Stattona vypráví poutavý příběh odhalující nepříjemné moderní pravdy, ale i dávné hodnoty, které mohou být základem udržitelnější budoucnosti.

Děkujeme za déšť (Julia Dahr): Když před pěti lety vzal poprvé do ruky kameru sympatický keňský farmář Kisilu, aby začal dokumentovat život své rodiny a okolní vesnice, nebylo možné očekávat, jak silný příběh z jeho vyprávění vzejde. Podmanivý příběh odhodlání, pokory a tvrdé práce. Ale také příběh boje proti klimatické změně. Když jednoho dne jeho domov zasáhne zničující bouře, Kisilu se rozhodne vyzvat lidi ve své komunitě k akci. Ta ho zavede až na samý vrchol politické debaty. Snímek Děkujeme za déšť je výpovědí věčného optimisty, který však v boji o zelenější svět otestuje vlastí limity i překážky systému, ve kterém žijeme.

Sustainable - Potraviny v jiném světle (Matt Wechsler): Pozitivní příběh naděje a přeměny. Příběh o vášni a o slibu, že lze společnou snahou naše zemědělství uzdravit ještě za našeho života. Celovečerní snímek Sustainable: Potraviny v jiném světle skvěle proplétá analýzu západního systému výroby a spotřeby potravin se silným příběhem jednoho mimořádného a charismatického zemědělce, který je odhodlán proti krizi v zemědělství bojovat. Film zprostředkovává pouť všemi čtyřmi ročními obdobími a hledá odpověď na to, jakou hodnotu mají zodpovědné praktiky v zemědělství, v oblasti zdraví společnosti i v udržitelném modelu ekonomiky.

Zelené zlato (Sergio Ghizzard): Dnes má zlato novou barvu, pro investory však stejně lákavou - zelenou. Investigativní snímek Zelené zlato nás přivádí do středu problematiky obnovitelných energií a biopaliv, zdrojů, do nichž společnost před lety vložila důvěru jakožto do řešení energetické i ekologické krize. Po dobu téměř jednoho desetiletí cestoval režisér Sergio Ghizzardi po celém světě, aby se na toto téma potkával s politiky, farmáři, zástupci ropného průmyslu i s výrobci biopaliv. V čem spočívá kontroverze biopaliv a jaké stopy zanechávají na druhém konci planety politická rozhodnutí z Bruselu?

Mléčný komplex (Andreas Pichler): Každý z nás na něm vyrůstal. Z obalů na nás hledí přesvědčivé slogany, které slibují, že budeme zdraví a silní. Je tomu ale opravdu tak? Z tohoto zdánlivě nevinného produktu je dnes miliardový byznys. I přesto máme o produkci mléka často velmi zkreslené informace. Povedený a velmi obohacující snímek Mléčný komplex německo-italské produkce nám přináší vhled do světového mlékárenského průmyslu. Existují v něm vítězové a poražení? Napříč oblastmi výroby, politiky i komercionalizace zjistíme, zda má systém budoucnost a zda k němu existují alternativy.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist