Na Pražském hradě začala výstava Czech Nature Photo 2025. V soutěži zvítězil snímek přírody za polárním kruhem

Porota pod vedením fotografa a zoologa Víta Lukáše byla mezinárodní. Jedním z členů se stal španělský fotograf a biolog Javier Aznar González de Rueda.
Vítězná fotografie zvířete v jeho prostředí podle poroty kombinuje minimalistickou estetiku s drsným charakterem severské přírody. Porotu oslovilo barevné podání, kompozice a celková nálada. Vítězný snímek z Laponska vizuálně zaujme a vyvolává silné emoce.
Rostlinný biolog a fotograf krajiny Schmidt do Laponska vyrazil, aby fotil polární záři. "Jenže ty nejlepší záběry často přinese náhoda – ve správný čas, na správném místě a se správným objektivem jsem nečekaně narazil na nenápadného ptačího obyvatele tamní tundry," přiblížil autor.
Vedle fotografie roku porotci v úterý vyhlásili vítěze Czech Nature Photo 2025 v dalších 12 kategoriích, v juniorské soutěži pak v kategorii mladších a starších žáků a studentů středních škol.
První místo v kategorii Savci získal Jan Pokluda za snímek nazvaný Alpský rarášek, v kategorii Ptáci zvítězil Petr Bambousek s Kachnou bystřinnou. V kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život porota jako nejlepší určila fotografii Roberta Olivy Poslední výkřik. Mezi Bezobratlými zvítězil Balet na vodě Alexandra Štěrby.
Mezi Rostlinami a houbami byla nejlepší Nebezpečná krása Tomáše Skály, v kategorii Krajina Alpská záře Jakuba Horáka. První místo v kategorii Zvířata v lidské péči získal Martin Veselý ze společnosti Mafra za Zaskleného geparda.
Jako Nejlepší fotografii české přírody hodnotila porota Pozorování vírníků a brodivých ptáků Diany Schmies. Mezi Sériemi vyhrála Zmije pavoučí od Living Zoology, v kategorii Urban Wildlife snímek Michala Kvardy U Hanavského pavilonu, který také získal Cenu Prahy.
Vítězi žákovských a studentských kategorií se stal Plameňák Anežky Veselé, Princezna Michala Bogára a Série Nocoviště havranů 6 Matyáše Mutiny.
Na výstavě lze vidět všechny oceněné a další vybrané fotografie, včetně těch nejlepších z předchozích let. Nechybí ani sekce fotografií od autorů ze základních a středních škol. Výstava potrvá od středy do 17. srpna, konají se k ní doprovodné prohlídky.
Výstavu zaštítila prezidentova manželka Eva Pavlová. "Jsem ráda, že máme na Pražském hradě výstavu, která otevírá a připomíná důležité celospolečenské téma ochrany přírody," řekla. „Fotografie krásně ukazují, jak je život na planetě pestrý, a to jak v ČR, tak i daleko za jejími hranicemi. Měli bychom dělat vše, aby to tak zůstalo i pro budoucí generace,“ uvedla Pavlová.
Pořadatele z obecně prospěšné společnosti Czech Photo potěšilo, že partnerem se letos stal Pražský hrad, který poskytl prostory pro výstavu. "Považuji to za potvrzení významu a důležitosti poselství soutěže a výstavy Czech Nature Photo, která motivuje veřejnost k ochraně přírody pod heslem: Lidé dokážou chránit jen to, co znají," uvedla ředitelka Czech Photo Veronika Souralová. Výstava podle ní pomůže předávat informace o jedinečnosti, unikátnosti a dokonalosti živočichů, rostlin a krajiny jak v ČR, tak ve světě.
Základní vstupné na výstavu činí 140 korun. Vstup do Tereziánského křídla Starého královského paláce je z Jižních zahrad a z III. nádvoří u Býčího schodiště.
reklama