https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pribramsku-radi-travic.na-svedomi-ma-orly-morske-a-lisky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Příbramsku řádí travič. Na svědomí má orly mořské a lišky

5.3.2024 10:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Otrávená liška a dva orli mořští byli nalezeni na poli u Jesenice na Příbramsku.
Otrávená liška a dva orli mořští byli nalezeni na poli u Jesenice na Příbramsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Police ČR
Policie na Příbramsku se od čtvrtka 22. února zabývá případem otrav dravců a dalších volně žijících živočichů u obce Jesenice. Ve čtvrtek tu byli nalezeni dva orli mořští a liška. V pátek 23. února policie na místo přivolala psovodku České společnosti ornitologické (ČSO) Kláru Hlubockou, která se dvěma psy dohledala v terénu ještě další mrtvé dravce a šelmy s podezřením na otravu. Kriminalisté případ vyšetřují jako trestný čin a žádají veřejnost, aby podala svědectví na telefon 974 879 536 v případě, že má další informace o otravách a návnadách v této lokalitě. O případu informuje ČSO.
 
Ve čtvrtek 22. února byli u obce Jesenice nalezeni dva mrtví orli mořští a liška v pozicích typických pro otravu nervovým jedem – u dravců křečovitě sevřené pařáty, poloroztažená křídla a zvrácená hlava a u lišky poloha na boku, křečovitě natažené nohy a rozevřená tlama. Kvůli tomu policie přivolala na místo psovodku ČSO Kláru Hlubockou se dvěma psy, kteří jsou speciálně vycvičení vyhledávat otrávené návnady a jejich oběti. Jsou jediní této specializace v Česku.

Hlubocká v pátek prohledávala terén se psy až do pozdních nočních hodin, po celou dobu za asistence policie, která zajišťovala důkazy. „Ten den jsme prohledali plochu o rozloze téměř jednoho kilometru čtverečního. Psi naběhali trasu celkem 17 kilometrů. Během důkladného prohledání terénu jsme dohledali další mrtvé dravce a šelmy, podle jejichž typické polohy těla lze usuzovat, že byli také otrávení,“ sděluje Hlubocká.

Oblast Příbramska patří mezi dlouhodobě problematické v republice, co se týká otrav dravců. Například před třemi lety u obce Sedlice někdo otrávil šestnáct zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních, tří kání lesních a osmi krkavců velkých. Tento hrůzný nález dosud drží smutné prvenství v počtu otrávených zvířat nalezených na jedné lokalitě.

V Česku byli za trávení volně žijících živočichů pravomocně odsouzeni prozatím dva lidé – v roce 2021 rybníkář z Klatovska za otrávení orlů mořských a krkavců velkých. A v roce 2022 myslivec a chovatel holubů z Břeclavska za dlouhodobé pokládání otrávených návnad, kterými zabil mimo jiné luňáky červené. Oba muži odešli od soudu s podmínkou.

Orel mořský a liška nalezení 22. února na Příbramsku. Poloha jejich těl naznačuje, že umírali ve velkých křečích a bolestech po otravě nervovým jedem.
Orel mořský a liška nalezení 22. února na Příbramsku. Poloha jejich těl naznačuje, že umírali ve velkých křečích a bolestech po otravě nervovým jedem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Police ČR

Stejně jako většina ostatních travičů, i tito dva usvědčení, použili k trávení nervový jed karbofuran, který skladovali doma. Pro přílišnou jedovatost je od roku 2008 v celé Evropské unii zakázaný včetně jeho držení. Přesto u nás existují zásoby. Pár kapek tohoto jedu spolehlivě usmrtí vše živé. Kvůli tomu, že traviči umisťují otrávené návnady volně do přírody, jsou v ohrožení i například psi na vycházce či malé děti.

Pokládání otrávených návnad s úmyslem usmrtit dravce či šelmy je bohužel v Česku stále rozšířené a psí jednotka ČSO od začátku roku vyjížděla už k deseti případům v různých koutech republiky. „Často v terénu nacházíme několik obětí na jednom místě. Karbofuran je tak silný jed, že z pouhé jedné návnady se může velmi rychle otrávit několik živočichů. V polovině února jsme takto na Břeclavsku nalezli čtyři otrávené káně lesní v malém remízku blízko sebe. V pátek 1. března pak na Hodonínsku další tři káně pár desítek metrů od sebe,“ popisuje Hlubocká.

Za loňský rok ČSO zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii na 160 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou jde o dravce a šelmy (lišky, kuny, vydry..). Letos ČSO eviduje v databázi už 12 otrávených dravců či s podezřením na otravu.

Psovodka ČSO Klára Hlubocká je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí. Preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí. A také na ohlášení občanů a k případům, které jí ohlásí speciálně vyškolení terénní spolupracovníci. „Takto jsme vyjeli na Českolipsko 22. ledna k případu otrávené lišky. Tu v terénu při pravidelné obchůzce dohledal Jan Suchý z hlídky prevence environmentální kriminality (organizace Justice for Nature). Jejich dobrovolnická činnost v kombinaci s vyškolením pomáhá dohledat další otrávené zvířecí oběti, o kterých bychom se jinak nedozvěděli,“ říká Hlubocká.

Psovodka Hlubocká pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívry – psem Vikym a fenou Irbis. Jsou speciálně vycvičení, aby nález psovodce pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby jim nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.

Otrávení dravci a šelmy jsou ve většině případů nalezeni již mrtví, jen malá část z nich je nalezená naživu a ještě méně z nich pak nakonec přežije a může se vrátit do volné přírody. To se výjimečně povedlo začátkem roku u případu otráveného orla mořského.

Podezření na otravu. Jak poznat?

   • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
   • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
   • mrtvé zvíře poblíž návnady
   • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
   • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
   • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

   • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
   • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
   • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
   • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
   • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

5.3.2024 11:38
jsem pro drakonické tresty, dokud tyhle svině nebudou dostávat 10 let a více nic se nezmění. Ale jak se říká karma je zdarma.
Odpovědět
kk

karel krasensky

5.3.2024 12:16
Maryša
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

5.3.2024 12:26
V tomto případě jsou to většinou starší myslivci nebo sedláci. Z 75% to vždy tak bylo.
Odpovědět
DA

DAG

5.3.2024 13:36 Reaguje na Michal Uhrovič
Nějaké důkazy?
Odpovědět
kk

karel krasensky

5.3.2024 15:02 Reaguje na DAG
Říkalí to v čt a psalí v Blesku tak je to pravda
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

5.3.2024 15:14 Reaguje na DAG
Projdite si všechny zveřejněné případy, kde odhalili viníka.
Google pomůže.
Kdo nevěří, ověřuje
Odpovědět
DA

DAG

5.3.2024 20:02 Reaguje na Michal Uhrovič
Vy někoho obviňujete. Vy dodejte důkazy.
Navíc odsouzení byli v ČR zatím jen dva lidé, takže pokud jeden bude soustružník, tak z padesáti procent budou tráviči soustružníci. Vy jste fakt myslitel. Není snad důležitější proč to činí než jestli je myslivec nebo soustružník?Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.3.2024 09:42 Reaguje na Michal Uhrovič
vysvětli mi jaký důvod by měl ten sedlák aby trávil dravce který mu na pozemcích hubí třeba myši a tím chrání jeho úrodu ?
Odpovědět
Ra

Radek

5.3.2024 13:22
Za katr aspoň na 10 let ať má čas přemýšlet, zmrd .
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

5.3.2024 19:17
Nejvíce postižené druhy dravců, jsou ty, které se v sokolnictvi nepoužívají (orel mořský, luňák červený, káně). Nejsou to lovci od přírody, spíše potravní oportunisté jako supy. Možná nadešel čas pro kontrolovanou masitou újeď.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

5.3.2024 21:28
Nerad to říkám, ale v tomto případě se kloním k myslivecké stopě také, jakkoliv s myslivci po léta žijeme ve shodě. Ono to není tak složité- u těch starších je vše, co má zahnutý zobák, považováno za škůdce a podle toho se tak jedná. Myslivci byli dříve zhusta i členy JZD a jak jsem již kolikrát psal, karbofuran se nachází ve starých zásobách, bohužel se dá i dnes nelegálně sehnat např. z Polska. Nevěřím, že v těchto případech traviči pocházejí z městských lidí, tam ta motivace není. To leda u psů, ale to by zase bylo v městské zástavbě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

6.3.2024 08:44 Reaguje na pavel peregrin
Asi máte pravdu, ale nevylučuji ani diskreditaci myslivců někým, kdo je s nimi ve sporu. Ono se pak hodí je zostudit i bez důkazů pouze na základě domněnek. Znám totiž případ masové újedi a byla to pouze aktivita ochranáře amatéra, který přikrmoval predátory mršinami
domácích zvířat od slepic, přes králíky, až po zbytky z ryb. Až fotopast myslivců odhalila "krmiče" , kteří se tímto vyvinili z podezření, že tak činí za účelem lovu z blízkého posedu, odkud
chodil "ochranář" pozorovat a fotit dravce a predátory.
Odpovědět
MK

Michal Krátký

6.3.2024 21:05 Reaguje na pavel peregrin
A staré zásoby jsou kde? To má každé družstvo Jedovou chýši se zakázanými látkami? Rozpad karbofuranu a tim pádem ztráta účinnosti nenastavá?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.3.2024 06:45 Reaguje na Michal Krátký
Neberte to tak, že zemědělské subjekty mají chýše se zakázanými látkami. Věc je prostá- třeba před dvaceti pěti lety odlil někdo dobrému známému myslivcovi trochu furadanu a je to. Ten furadan ani po tak dlouhé době, pokud nepřemrzl, neztrácí účinnost. A to nemluvím o tom, že i dnes jde získat nelegálně v Polsku.
Odpovědět
Ra

Radek

7.3.2024 08:05 Reaguje na pavel peregrin
Nevíte proč to ten zemědělec tomu kamarádovi dal , k čemu to ten jeho kamarád měl ? Nebyla to před těmi 25 lety evidovaná látka ?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.3.2024 08:07 Reaguje na Radek
Jistěže byla, a třeba mu to dal na trávení kuny. To, jak látku pak dotyčný použije, to je bohužel věc jiná.
Odpovědět
Ra

Radek

6.3.2024 09:03
To že je někdo členem MS nebo ČMMJ z něj ještě nedělá myslivce . Tohle žádný myslivec neudělal
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

6.3.2024 09:49 Reaguje na Radek
myslivce dělá vlastnictví loveckého lístku a členství v nějakém tom mysliveckém spolku. bylo již x případů kdy ten co měl na starost bažantnici trávil otrávenými návnadami tu jako škodnou. také střílení psů a koček hned za barákem je celkem běžné a jsou přece i případy kdy myslivecký pomatenec střelil psa těsně u nějaké lesní turistické cesty a že si ho spletl s divočákem či liškou aj. což mohl střelit klidně i nějakou osobu.
Odpovědět
Ra

Radek

6.3.2024 10:18 Reaguje na radim buffalo tobias
Vlastnictví loveckého lístku dělá z člověka lovce. Po takovém volají zemědělci a chtějí po něm aby na potkání zabíjel prasata.
Myslivec před lovem obzna kus tak aby neulovil chovný ale naopak kus slabý, pro chov nevhodný. U černé loví prvně přírůstek (selata) a potom uloví bachyni.
Pokud myslivec najde zatoulaneho psa, postará se o něj a najde mu jeho pána,. Dobrý pán nedovolí svému psekovi lítat po lesa ale dbá Ady mu šel u nohy ....pochopil jste ten rozdíl
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.3.2024 21:14
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-rybar-na-pisecku-zachranil-zranenou-orlici

Něto pro datmání... (nejsú fšeci jednací).
Odpovědět
Ra

Radek

8.3.2024 19:33
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/tyrani-zvirat-uvazany-pes-myslivec-posed-les.A140123_102037_plzen-zpravy_pp

o tom není pochyb :-)))
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist