https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pustevnach-jsou-sochy-zvirat-z-pisku-nechybi-lachtani-ci-koralovy-utes
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Pustevnách jsou sochy zvířat z písku, nechybí lachtani či korálový útes

30.6.2024 19:47 | DOLNÍ BEČVA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Patrick Hoesly / Flickr.com
Sochy zvířat z písku jsou k vidění na Pustevnách v Beskydech. Zobrazují svět pod mořskou hladinou, jde o sousoší lachtanů, korálový útes, delfíny či leguány, řekla ČTK Dita Korčák, předsedkyně pořádajícího spolku Happy Forest. Výstava soch z písku se v turisticky vyhledávaném horském středisku koná pátým rokem.
 

Sochy v týdnu vytvořili čtyři umělci z regionu, kteří měli k ruce šest pomocníků, techniku i speciální bednění. Sochy, z nichž nejvyšší jsou vysoké kolem tří metrů, byly hotové na konci týdne. V pátek je však poškodil přívalový déšť. "V sobotu se sochy opravily a už jsou v pořádku k vidění," uvedla Korčák.

Umělci měli k dispozici 90 tun písku z vápenky Vítošov. Na Pustevny ho dovezly tři kamiony. Sochař Roman Mikuš vytvořil sochu znázorňující rodinu lachtanů. "Loni jsem tvořil sousoší slonů, předtím bobří rodinku," uvedl Mikuš.

Výstava nazvaná Pískosvět potrvá celé léto, v případě dobrého počasí i v září. Vstup na výstavu je dobrovolný. "Pokud se návštěvníkům sochy budou líbit, mohou přispět dobrovolné vstupné do připravených pokladniček. Výtěžek věnujeme různým organizacím, které se zabývají ochranou přírody. Pravidelně podporujeme například Záchrannou stanici v Bartošovicích," uvedla organizátorka.

Výstava soch z písku byla v předchozích ročnících různě tematicky zaměřená. "První tři ročníky pod názvem Pískoles se zaměřovaly na problematiku českých lesů a přírody. Minulý rok jsme se s Pískozoo vydali do světa ohrožených zvířat. Letos však sochy z písku představují obyvatele mořských hlubin uvedené na Červeném seznamu IUCN (Mezinárodního svazu ochrany přírody)," uvedla Korčák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist