Na ruzyňském letišti zabavili 1634 sáčků a tablet s obsahem ohrožených druhů
1 634 přípravků tradiční asijské medicíny ve formě tablet a sáčků zadrželi inspektoři ČIŽP ve spolupráci s celníky @Celnispravacr během října na Letišti Václava Havla Praha. Preparáty obsahovaly rostlinné a živočišné extrakty ohrožených druhů.
— Česká inspekce životního prostředí (@CeskaInspekceZP) November 14, 2023
👉https://t.co/vQfrTLPGhL pic.twitter.com/6Y4VL6X7G2
Mezi zabavenými výrobky byly nejvíce zastoupené přípravky s obsahem rostlin chrpovník lopuchový, zárazce pouštní, který je známý jako pouštní ženšen, a orchidej vzpřímená. Části těchto rostlin se v tradiční asijské medicíně využívají podle inspekce pro zlepšení krevního oběhu, podporu zažívání, k detoxikaci a k posílení organismu.
"První jmenovaný druh je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany," uvedl inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Ondřej Peč. CITES je mezinárodní úmluva o regulaci obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, jejímž cílem je jejich ochrana.
Ze živočišných produktů inspektoři na pražském letišti našli například mošus, tedy pižmo získávané ze semenných váčků jelínků rodu kabar, které se přidává do drahých parfémů a voňavek. Tuto ceněnou látku je přitom možné získat jedině po zabití dospělého samce. Rostoucí poptávka po mošusu tak vyvolala intenzivní lov a rapidní úbytek jelínka kabara ve volné přírodě. V dokumentech CITES je jelínek zařazený od roku 1979.
V loňském roce celníci z pražského letiště odhalili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021, zaznamenali 1329 případů. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží, oznámili už dřív. Případů nelegálního obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy ze seznamu CITES loni bylo 94.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Řezáč
15.11.2023 04:56Jsou dvě možnosti jak sem to, čemu říkáme všeobecně " Čínská medicína" se dováží už v tabletách v baleních po 200 kusech a nebo v případě nebo jde rovnou o registrovaný přípravek v Evropě, protože Čínská medicína je v různých státech Evropy brána podstatně vážněji a je více respektovaná jako prostředek prevence zdraví.
pojem " Čínská medicína" je zneužívaný nevědomími bez vlastních zkušeností v dikci monoteistického " západního" medicinského " náboženství" a lékařské zbožnosti jediného.
Málokomu dojde, že v Číně, tak velké zemi může být mnohem více jakých si " léčebných" postupů než jeden a to se zkrátka nerozlišuje.
Podobné články by měli psát spíš ti, co o tom něco ví.