https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ruzynskem-letisti-zabavili-1634-sacku-a-tablet-s-obsahem-ohrozenych-druhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na ruzyňském letišti zabavili 1634 sáčků a tablet s obsahem ohrožených druhů

14.11.2023 18:57 | PRAHA (ČTK)
Chrpovník lopuchový je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany, uvedl inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Ondřej Peč.
Chrpovník lopuchový je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany, uvedl inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Ondřej Peč.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a celníci v říjnu na Letišti Václava Havla Praha zabavili 1634 přípravků tradiční asijské medicíny v sáčcích a tabletách. Preparáty obsahovaly rostlinné a živočišné extrakty ohrožených druhů chráněných mezinárodní úmluvou CITES, jejichž převoz přes hranice bez patřičných dokladů není legální. ČIŽP to dnes uvedla na svém webu.
 

Mezi zabavenými výrobky byly nejvíce zastoupené přípravky s obsahem rostlin chrpovník lopuchový, zárazce pouštní, který je známý jako pouštní ženšen, a orchidej vzpřímená. Části těchto rostlin se v tradiční asijské medicíně využívají podle inspekce pro zlepšení krevního oběhu, podporu zažívání, k detoxikaci a k posílení organismu.

"První jmenovaný druh je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany," uvedl inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES Ondřej Peč. CITES je mezinárodní úmluva o regulaci obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, jejímž cílem je jejich ochrana.

Ze živočišných produktů inspektoři na pražském letišti našli například mošus, tedy pižmo získávané ze semenných váčků jelínků rodu kabar, které se přidává do drahých parfémů a voňavek. Tuto ceněnou látku je přitom možné získat jedině po zabití dospělého samce. Rostoucí poptávka po mošusu tak vyvolala intenzivní lov a rapidní úbytek jelínka kabara ve volné přírodě. V dokumentech CITES je jelínek zařazený od roku 1979.

V loňském roce celníci z pražského letiště odhalili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021, zaznamenali 1329 případů. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží, oznámili už dřív. Případů nelegálního obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy ze seznamu CITES loni bylo 94.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.11.2023 04:56
Neumíme rozlišovat to, co je Čínská medicína která se vyučuje na univerzitách s tím, co je tradiční u obyvatel.
Jsou dvě možnosti jak sem to, čemu říkáme všeobecně " Čínská medicína" se dováží už v tabletách v baleních po 200 kusech a nebo v případě nebo jde rovnou o registrovaný přípravek v Evropě, protože Čínská medicína je v různých státech Evropy brána podstatně vážněji a je více respektovaná jako prostředek prevence zdraví.
pojem " Čínská medicína" je zneužívaný nevědomími bez vlastních zkušeností v dikci monoteistického " západního" medicinského " náboženství" a lékařské zbožnosti jediného.
Málokomu dojde, že v Číně, tak velké zemi může být mnohem více jakých si " léčebných" postupů než jeden a to se zkrátka nerozlišuje.
Podobné články by měli psát spíš ti, co o tom něco ví.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist