https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ctyri-muzi-se-v-keni-priznali-k-pokusu-propasovat-stovky-vzacnych-mravencu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pašeráci přechází od savců k méně známým druhům. V Keni odhalili pokus propašovat stovky vzácných mravenců

15.4.2025 19:59 | NAIROBI (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Čtyři muži se v Keni přiznali k pokusu propašovat ze země stovky vzácných mravenců, u kterých se jeden kus cení až na 170 britských liber (bezmála 5000 Kč). Napsal to web stanice BBC. Mravenci jsou v Keni chráněni mezinárodními smlouvami o biologické rozmanitosti a obchod s nimi je přísně regulován.
 
Dva Belgičané s Vietnamcem a Keňanem ukrývali mravence rodu Messor, kterým se česky říká zrnojedi, ve speciálně upravených zkumavkách a injekčních stříkačkách. Ve stovkách takových nádob naplněných vatou, kde by hmyz přežil až dva měsíce, bylo podle keňského úřadu pro ochranu přírody (KWS) po dvou až třech mravencích.

"Případ ukázal na znepokojivý posun v nelegálním obchodování, kdy pachatelé přechází od savců k méně známým druhům, které jsou životně důležité pro ekologickou rovnováhu," uvedli keňští ochránci přírody.

Přesný počet uvězněných mravenců je zatím nejasný, podle KWS se ale incident již nyní dá považovat za první případ "biopirátství" v takto velkém rozsahu. Zpravodajské služby předpokládají, že podezřelí chtěli hmyz prodat na trzích s exotickými domácími zvířaty v Evropě a Asii.

Poptávka po vzácných druzích hmyzu roste. Sběratelé je chovají ve speciálních teráriích nazvaných formikária, kde mohou sledovat, jak si budují své kolonie, dodala KWS.

Mravenci druhu Messor se živí hlavně semínky, ze kterých se slinami dělají takzvaný mravenčí chléb. Jsou většinou černí a hnědí s odlišně zbarvenou hlavou nebo hrudníkem, uvedl web Formikaristika. Největším zástupcem tohoto druhu je zrnojed velkohlavý, který může mít až 20 milimetrů a který se na internetu prodává za 4500 Kč.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

15.4.2025 20:03
Jsem už starý a blbý. V Keni ve Watamu jsem byl asi jediný, kdo neviděl varana na hotelu. Natož aby jsem šel něco lovit. A to si říkám dokonce terarista.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.4.2025 07:45
Vyhubit obratlovce lovem je možné docela snadno. Vyhubit hmyz lovem je (skoro) nemožné. Obvykle jde o změnu biotopu, nebo chemii. Hmyz je r stratég, a má-li biotop, množí se geometrickou řadou.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist