https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-setkani-sokolniku-v-opocne-prijelo-pres-100-ucastniku-s-dravci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na setkání sokolníků v Opočně přijelo přes 100 účastníků s dravci

11.10.2019 00:11 | OPOČNO (ČTK)
Do Opočna na Rychnovsku dorazilo na 52. ročník mezinárodního setkání sokolníků 105 účastníků. / Ilustrační foto
Do Opočna na Rychnovsku dorazilo na 52. ročník mezinárodního setkání sokolníků 105 účastníků. / Ilustrační foto
Do Opočna na Rychnovsku dorazilo na 52. ročník mezinárodního setkání sokolníků 105 účastníků. Do soboty se zapojí se svými dravci do lovů ve 33 honitbách. Včera to řekl vrchní lovčí této akce Zdeněk Havránek. Sraz sokolníků začal včera dopoledne nástupem na nádvoří opočenského zámku.
 

Setkání se letos účastní sokolníci z Česka a dalších 11 zemí, například z Německa, Rakouska, Slovenska, Belgie, Nizozemí nebo Srbska. "Každý den na ně čekají lovy na 11 honitbách. Včera vyrazili například do Librantic, Bohuslavic nebo do Přepych," řekl Havránek.

Sokolníci do Opočna přijeli s devíti druhy dravců, nejvíce jsou zastoupeni orli. Kromě sokolů nechybějí ani káňata, jestřábi či rarozi. "Za celé setkání se každému dravci podaří ulovit průměrně jeden kus (zvěře), tedy zhruba okolo stovky. Polovina je zajíců, zbytek je v bažantech a srnčí zvěři," uvedl Havránek.

Sokolníci se každý den sejdou na nástupu na nádvoří opočenského zámku, poté vyrazí do honiteb. V sobotu se od 10:00 uskuteční ukázky sokolnictví pro veřejnost na Vodětínském kopci.

Sokolnictví vzniklo před několika tisíci lety v Asii, největšího rozkvětu dosáhlo ve středověku. Sokolnictví v českých zemích má tradici přes 1500 let. Česko je jedním ze států, které je se sokolnictvím zapsané na seznam UNESCO.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist