https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-severu-polska-urady-zjistily-ptaci-chripku-s-nakazlivym-podtypem-h5n1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na severu Polska úřady zjistily ptačí chřipku s nakažlivým podtypem H5N1

17.10.2023 22:48 (ČTK)
Ohnisko nákazy bylo zjištěno na dvorku s 80 kusy domácího ptactva. Ilustrační foto
Ohnisko nákazy bylo zjištěno na dvorku s 80 kusy domácího ptactva. Ilustrační foto
Foto | Pierre J. / Flickr
Úřady na severu Polska zjistily výskyt ptačí chřipky mezi drůbeží. S odvoláním na informace polských zdravotnických orgánů to dnes uvedla Světová organizace pro zdraví zvířat (WOAH). Jde o vysoce nakažlivý podtyp H5N1. Ohnisko nákazy bylo zjištěno na dvorku s 80 kusy domácího ptactva, informovala agentura Reuters. Mluvčí české Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček ČTK řekl, že v podzimních měsících se každoročně výrazně zvyšuje riziko šíření nákazy.
 

V Polsku se v létě prokázal přenos ptačí chřipky i na kočky. Podle Světové zdravotnická organizace (WHO) se jich nakazily téměř tři desítky. Nejsou ale zprávy o tom, že by se nákaza podtypem viru chřipky H5N1 přenesla na člověka.

Mluvčí české veterinární správy Vorlíček uvedl, že jediným efektivním nástrojem, který brání přenosu ptačí chřipky do chovu, je důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti. "Nejdůležitější je zamezit kontaktu volně žijících vodních ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením. Zasíťované výběhy a krmení pod přístřeškem jsou efektivní prevencí před zavlečením nákazy," dodal. Upozornil také na to, že růst rizika v zimních měsících souvisí s migrací volně žijících stěhovavých ptáků, kteří představují přirozený rezervoár virů ptačí chřipky a mohou být zdrojem nákazy.

Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) minulý týden doporučila preventivně očkovat proti ptačí chřipce drůbež náchylnou k nákaze v oblastech s vysokým rizikem přenosu. Úřad doufá, že se tak zastaví šíření viru, který loni v EU zabil desítky milionů ptáků. Vlády se ale často obávají očkovat kvůli možnému omezení obchodu.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už také u prasat, psů a právě i koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci už několik staletí, a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

V ČR se doposud největší ohnisko ptačí chřipky objevilo na konci loňského roku v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách společnosti Česká drůbež nařídili postupně veterináři likvidaci více než 740.000 slepic. To odpovídalo zhruba 15 procentům všech nosnic v českých chovech. V plném provozu firma chov obnovila po zhruba devíti měsících.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod názvem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist