https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-soud-miri-prvni-z-zalob-v-kauze-tezby-sterkopisku-u-moravskeho-pisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na soud míří první z žalob v kauze těžby štěrkopísku u Moravského Písku

9.7.2020 15:59 (ČTK)
Obce se obávají, že by těžba mohla způsobit nevratné poškození blízkého zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí.
Obce se obávají, že by těžba mohla způsobit nevratné poškození blízkého zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CENIA
Část obcí poslala ke Krajskému soudu v Brně žalobu na rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru v kauze těžby štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to dnes řekla advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která obce zastupuje. Žalobu chystají i další obce a Jihomoravský kraj. Bojí se, že by těžba a činnosti s ní spojené mohly způsobit znečištění a nevratné poškození blízkého zdroje pitné vody pro více než 100.000 lidí.
 

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor a zamítl námitky obcí i kraje. Firma České štěrkopísky si tak může podat žádost o samotnou těžbu, kterou báňský úřad znovu posoudí. Hamplová zastupuje čtyři obce, a to Hodonín, Kyjov, Veselí nad Moravou a Vlkoš, desítky dalších obcí žalobu podporují. "Žalobu jsem dnes odeslala soudu. Máme tři hlavní pilíře. Jeden spočívá v tom, že stanovisko EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) je z roku 2015. Je tam odstup a nepřihlíží se k vývoji v čase a ke klimatickým změnám," uvedla Hamplová.

Podle ní také báňský úřad bagatelizuje rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru. "Říká, že to není souhlas k těžbě. Stanovení prostoru je ale to samé, jako když se v územním plánu stanoví místo pro rodinné domy, takže mají všichni právo očekávat, že tam vzniknou. Nikdo neřekne, že domy nevzniknou, to by stát musel doplatit náhradu škody," uvedla Hamplová.

Za třetí důležitou věc považuje ústavně-právní linii případu. Podle Hamplové od roku 2015 platí, že jsou stanoviska včetně EIA závazná. "Znamená to, že tedy nerozhoduje báňský úřad, ale autoři těch stanovisek. Ztrácí se svobodné rozhodování úřadu i nezávislé rozhodování soudu, což jsou klíčové věci," řekla Hamplová. S věcí je odhodlaná jít až k Ústavnímu soudu.

Žalobu za další obce hodlá podat i kancelář Frank Bold a další žalobu chystá Jihomoravský kraj. Kvůli nesouhlasu obcí s těžbou vznikla i petice a v červnu se uskutečnil pochod za vodu, jehož cílem bylo vyjádřit nesouhlas s těžbou v místech, kde může ohrozit pitnou vodu.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100.000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice.


reklama

 
Lenka Horáková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist