https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sumave-a-v-okoli-zije-az-80-rysu-putuji-mezi-tremi-staty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Šumavě a v okolí žije až 80 rysů, putují mezi třemi státy

3.5.2018 08:30 (ČTK)
Šumavská populace rysů (na obrázku) obývá území od Slavkovského lesa přes Brdy po Novohradské hory v Česku, Horní Rakousko po Linz a Bavorsko po Regensburg a Würzburg. Těžištěm jejich výskytu jsou národní parky Šumava a Bavorský les. Podle výzkumů téměř žádní rysové nežijí celý život v jednom státě, ale putují desítky kilometrů. Proto je potřeba, aby tři země na monitoringu a ochraně spolupracovaly.
Šumavská populace rysů (na obrázku) obývá území od Slavkovského lesa přes Brdy po Novohradské hory v Česku, Horní Rakousko po Linz a Bavorsko po Regensburg a Würzburg. Těžištěm jejich výskytu jsou národní parky Šumava a Bavorský les. Podle výzkumů téměř žádní rysové nežijí celý život v jednom státě, ale putují desítky kilometrů. Proto je potřeba, aby tři země na monitoringu a ochraně spolupracovaly.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rysí populaci na Šumavě a v Bavorském lese budou sledovat odborníci ze tří států. Kromě Česka se do projektu 3Lynx zapojilo také Německo a Rakousko. Odborníci chtějí zjistit, kolik rysů na tomto území žije a jaký je roční přírůstek. Odhaduje se, že v regionu je nyní kolem 60 až 80 rysů. Výzkum má pomoci ochraně těchto šelem. Potrvá od letošního května do konce dubna příštího roku.
 

"Šumavská populace rysů obývá území od Slavkovského lesa přes Brdy po Novohradské hory v Česku, Horní Rakousko po Linz a Bavorsko po Regensburg a Würzburg. Těžištěm jejich výskytu jsou národní parky Šumava a Bavorský les," uvedla zpráva ministerstva životního prostředí (MŽP). Podle výzkumů téměř žádní rysové nežijí celý život v jednom státě, ale putují desítky kilometrů. Proto je potřeba, aby tři země na monitoringu a ochraně spolupracovaly. "Například rys Luděk se narodil mezi Prachaticemi a Boleticemi, dále se přesunul až k Linci a nyní obývá území Novohradských hor," uvedlo MŽP.

Ochranáři rozmístili na vhodná místa fotopasti a budou šelmy sledovat. Jedinci jsou od sebe rozeznatelní díky individuálnímu zbarvení, snímky proto odborníkům umožní vyhodnotit chování jednotlivců, kam se stěhují, zda mají potomky nebo zda už případně neuhynuli. "Možnost rozpoznat jednotlivé rysy na fotografiích nám dává příležitost proniknout do tajů jejich života lépe, než je tomu třeba u vlka nebo medvěda. Na druhou stranu to znamená mnohem náročnější práci s daty, protože rysové nejsou zrovna ochotné modelky, a když už, tak před skrytými kamerami nepózují zrovna ve standardizovaných postojích," uvedla hlavní manažerka projektu Simona Poláková z MŽP.

Česko, Německo a Rakousko se dohodly na tom, že budou sdílet získaná data. Jak uvedl Jan Šíma z odboru druhové ochrany MŽP, k dohodě se připojily Agentura ochrany přírody a krajiny, Správa Národního parku Šumava, Bavorská agentura životního prostředí a nevládní organizace Alka Wildlife a Green Heart of Europe.

Podle Terezy Minárikové z Alka Wildlife se každý rok stane obětí pytláků až 20 rysů, což znemožňuje, aby se rysí populace stabilizovala a byla životaschopná i do budoucna. Sledování rysů je součástí projektu za 2,3 milionu eur (zhruba 59 milionů Kč). Největší část z něj platí Evropský fond pro regionální rozvoj. Do jeho dalších částí se zapojila také Itálie a Slovinsko. Trailer k projektu je zde.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist