https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-sumave-se-siri-invazivni-rostlina-lupina-mnoholista
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Šumavě se šíří invazivní rostlina lupina mnoholistá Aktualizováno

24.6.2020 14:30 | VIMPERK (ČTK)
Řadu návštěvníků parku lupina zaujme svým vzhledem. Má výrazně modré květy.
Řadu návštěvníků parku lupina zaujme svým vzhledem. Má výrazně modré květy.
Foto | pverdonk / Flickr.com
Na Šumavě se v posledních letech rozšířila invazivní rostlina lupina mnoholistá, která je známá i pod názvem vlčí bob. Vzhledem ke svým vlastnostem omezuje růst původních druhů. Lupina mnoholistá jim brání v růstu například svými velkými listy a tím, že roste brzy na jaře, což omezuje klíčení další flóry. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
 

"Tato rostlina je u nás geograficky nepůvodní, původem je ze západní části Severní Ameriky. Nemá tady proto své přirozené nepřátele a snadno se šíří do vlhčích, chladnějších, ale slunných míst s kyprými půdami. Je invazní nejen pro nás, ale i pro evropské severské státy, jako Finsko, Švédsko, Norsko. Na seznamu invazivních druhů ji mají třeba i ve Švýcarsku," uvedla krajinná ekoložka NP Šumava Daniela Steinbachová.

Podle ní řadu návštěvníků parku lupina zaujme svým vzhledem. Má výrazně modré květy. "Jedná se o bobovitou rostlinu a jako všechny bobovité je schopná přes hlízkové bakterie kořenovým systémem vázat vzdušný dusík. Takže se snadno uchytí na místech, která jsou mechanicky narušená, kde ještě není tolik živin. Dá se říci, že je to taková pionýrská rostlina obsazující místa po stavbách, podél cest, v kamení, písečné náplavy řek a potoků," dodala Steinbachová.

Navíc vytváří ideální podmínky pro rostliny jako například kopřiva nebo kulturní druhy trav. Tím pádem ale vytlačuje chráněné rostliny, které bývají konkurenčně slabé.

Lupina se nejvíce vyskytuje v okolí obydlených oblastí jako Kvidla, Modrava, Filipova Huť nebo Stožec. "K šíření lupiny přispívají i sami turisté, kteří ji utrhnou a poodnesou o pár kilometrů dál, kde se vysemení," řekla krajinná ekoložka Romana Roučková.

"Šumavský národní park redukuje lupinu mnoholistou různými způsoby. Například ji mechanicky vytrhává. S likvidací rostliny pomáhají i zemědělci. Park však na redukci lupiny nepoužívá biocidy. Tato rostlina představuje značné riziko také pro krkonošské luční druhy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

25.6.2020 06:53
To, že se něco podobného stane, bylo naprosto jasné od momentu, kdy ekozločinci uzákonili bezzásahovost a tím totální devastaci lesů na Šumavě.

Článek je, pochopitelně, naprostý blábol, protože původní druhy, které tam rostly, když tam byl ještě les, tam vyrůst nemohou a lupina je dobré řešené k pokrytí půdy a její ochrany před erozí. Proti jiným rostlinám, které tam mohly nainvadovat, je spíš menší zlo.

Časem, až se podaří ekology eliminovat, tam ten les budeme moci do zachráněné půdy nasázet. Stejně si počínají na Islandu, kde ale používají příbuzný leč subpolární druh lupiny a seli ho dokonce z letadel. Zřejmě ekologům vadí na té lupině hlavně to, že je ohroženo nenávratné zničení šumavských lesů.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

25.6.2020 16:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Bla bla, pořád stejné kecy. :)
Odpovědět
J

Josef Mozek

25.6.2020 21:27 Reaguje na Petr Eliáš
Proč kecy, já s tím názorem souhlasím.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

26.6.2020 14:32 Reaguje na Josef Mozek
Bla bla, pořád stejné kecy. :)
Lupina mění vlastnosti půdy tak, že se tam poté daří jenom jí, kopřivám a šťovíku. Je nebezpečná. Už se těším až na Šumavě vyroste přirozený les a Šimůnek zmizí v propadlišti dějin :).
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.6.2020 07:26 Reaguje na Kajetán Hostička
Lupina, podobně jako ostatní vikvovité rostliny, zvyšuje obsah dusíku v půdě. Půdy jsou pak úživnejší a daří se na nich širokému spektru druhů rostlin. Nemusí tam tedy růst jen kopřivy. Může tam vyrůst i kvalitní les. To by ovšem znamenalo zrušit škodlivou, ekology prosazovanou, bezzásahovost a začít sázet stromy (jako na tom výše zmíněném Islandu, kde pomocí příbuzného druhu lupiny obnovují lesy).
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

29.6.2020 18:10 Reaguje na Jan Šimůnek
Přirozená obnova lesa na mnoha místech Šumavy zdárně pokračuje. A dochází tam k omlazení lesa zadarmo. Je to sice divočina, která odradí pohodlné turisty, ale tahle místa znamenají skvělé podmínky pro rysy, kočky divoké a spoustu další lení zvěře.
Odpovědět
BP

Bohdan Podlena

18.8.2020 18:49
již se těším, to bude nádhera
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist