Lupina mnoholistá - krásná, dravá a nevítaná
Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako je například kopřiva nebo šťovík.
V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří.
Lupina si zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. V našem prostředí nemá přirozené nepřátele.
Lupina se vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy a je proto pro krkonošské louky závažné riziko. Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá.
Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní. Není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosí proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč totiž omezí další šíření lupiny.
Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena. Správa KRNAP bude také ráda za informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších.
A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Dejte ale pozor na lupinu už odkvetlou se zralými semeny. Jejich přenášením byste naopak nepřispěli k dalšímu šíření.
reklama