https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/lupina-mnoholista-krasna-drava-a-nevitana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lupina mnoholistá - krásná, dravá a nevítaná

17.6.2020 05:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jedna z mála rostlin, které můžete v národním parku "škubat".
Jedna z mála rostlin, které můžete v národním parku "škubat".
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kamila Antošová / KRNAP
Lupina mnoholistá (nebo také vlčí bob mnoholistý) je rostlina původem ze Severní Ameriky. Kvete od června a její bohatá květenství plodí velké množství semen s vysokou klíčivostí. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje značné riziko pro krkonošské luční druhy. Informuje o tom Správa Krkonošského národního parku.
 

Dospělé rostliny jsou mohutného vzrůstu a vytvářejí rozsáhlé zapojené porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáží obohacovat půdu o dusík a měnit tak živinové poměry v půdě vyhovující rumištním druhům, jako je například kopřiva nebo šťovík.

V Česku je lupina mnoholistá klasifikována jako invazivní druh, který poškozuje naše ekosystémy. Invazivní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří.

Lupina si zvolila dravou životní strategii s velice efektivním způsobem rozmnožování. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. V našem prostředí nemá přirozené nepřátele.

Lupina se vyskytuje i na krkonošských loukách. Postupně vytlačuje původní luční druhy a je proto pro krkonošské louky závažné riziko. Provedená mapování potvrzují, že lupiny v Krkonoších přibývá.

Jako agresivní invazivní druh škodí rostlinám, které jsou v Krkonoších původní. Není v možnostech Správy KRNAP sekat lupinu včas všude tam, kde se rozšířila. Prosí proto o pomoc vlastníky luk a hospodáře. Včasná seč totiž omezí další šíření lupiny.

Lupinu je třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést, aby nemohla vytvořit semena. Správa KRNAP bude také ráda za informace o výskytu lupiny i dalších invazivních rostlin v Krkonoších.

A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Dejte ale pozor na lupinu už odkvetlou se zralými semeny. Jejich přenášením byste naopak nepřispěli k dalšímu šíření.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist