Na většině území České republiky začalo kůrovcové rojení. Následujících šest týdnů bude klíčových
Z dosud získaných dat projektu Kůrovcové info a informací z terénu je patrné, že letošní mírná zima populaci kůrovce nijak nesnížila a je třeba se obávat napadení lesů kůrovci v celé České republice. Trvající sucho stromy stále více oslabuje, rozsah jejich napadení proto pravděpodobně dále poroste.
„I přes všechny objektivní komplikace, s nimiž se vlastníci lesů musí nyní vypořádávat, je naprosto nezbytné, aby zejména v oblastech, kde ještě nedošlo k rozvoji kalamity, věnovali maximum energie k vyhledávání čerstvě napadených stromů, jejich těžbě a zejména asanaci," říká Petr Zahradník z Lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti.
"Období následujícího měsíce až šesti týdnů (podle vývoje teplot) bude naprosto klíčové. V tomto období lze rozvoj kalamity asanací napadených stromů v doposud méně zasažených oblastech významně omezit,“ dodává Petr Zahradník.
„Teploty přes 20 °C a bezesrážkové období jsou pro rojení kůrovců ideální," říká spoluautor projektu nekrmbrouka.cz Stanislav Slanina. "Počty napadených stromů proto budou rychle stoupat. Je potřeba kontrolovat zejména okraje porostů v místech, kde byly kůrovcové stromy zpracovány v posledním půlroce." Tam podle Slaniny bude napadených stromů nejvíce. "Čím dříve se napadené stromy podaří objevit, tím více času bude na jejich asanaci,“ říká Slanina.
Dlouhodobý průměr ročních kůrovcových těžeb do roku 2015 činil necelých 1,5 milionu m3 dříví. V letošním roce se odhaduje objem kůrovcem napadeného dříví na 25 milionů m3.
Extrémní nedostatek srážek a teplé jaro také výrazně zvýšilo riziko vzniku lesních požárů jejich rychlého šíření. Smutným potvrzením byl požár o Velikonočním pondělí na Plzeňsku, kde se plameny šířily i v korunách stromů.
„Půda v lesích je extrémně suchá, stromy nemají dostatek vláhy, proto ke vzniku lesního požáru stačí opravdu málo. Pokud se požár dostane až do korun stromů, hrozí jeho podstatně rychlejší šíření, obrovské škody a existují jen velmi omezené a náročné možnosti zastavení jeho šíření, “ varuje Jan Příhoda, spoluautor projektu nekrmbrouka.cz a kůrovcovéinfo.cz.
V této souvislosti lesníci vyzývají k zákazu jakéhokoli rozdělování ohňů v blízkosti lesů a zastavení pálení klestu. Návštěvníci lesů by se měly vyvarovat jakéhokoli rizikového chování, které může vést ke vzniku požáru.
Přečtěte si také |
Se smrkem a kůrovcem na věčné časy a nikdy jinak. Nebo v Krkonoších jinak?Pro lesy a celou krajinu je tento vývoj počasí, zejména nedostatek srážek a zvýšený výpar vody, velice nepříznivý. Škody v lesním hospodářství při tomto vývoji tak pravděpodobně v roce 2019 překročí původně odhadovanou částku 30 miliard korun.
Portál nekrmbrouka.cz přináší zejména drobným vlastníkům lesů stručné a srozumitelné návody, jak by měli v kalamitní situaci postupovat.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Milan Milan
25.4.2019 15:10Roman Sofín
25.4.2019 20:14 Reaguje na Milan MilanJaroslav Štemberk
25.4.2019 21:23 Reaguje na Roman SofínRoman Sofín
25.4.2019 20:43 Reaguje na Milan MilanMiroslav Vinkler
25.4.2019 19:12Zklamali na celé čáře resortní politici=ministři MZe , i vrcholový odborný management LČR. Pochybná je činnost i některých místních OLH. Na straně druhé byla i část odborné lesnické společnosti ,která marně žádala o razantní změny v přístupu k propukající kalamitě.
Ano,potřebovali byste chladné a deštivé počasí, ale to byste museli naslouchat odborníkům - klimatologům ,kteří vás řadu let na tato rizika upozorňovali. A nic.
Už na střední škole se probírá exponenciální posloupnost y=kz exp(x). To byste ale museli dávat pozor a nevyrušovat, zejména pane Jurečko!
Smrkové porosty v nepůvodních polohách odepište a raději dělejte něco rozumného pro obnovu lesů. Třeba v první řadě přesvědčte poslance o novele LZ, aby § 1 LZ zněl namátkou takto:
Účelem tohoto zákona je stanovit předpoklady pro zachování lesa, péči o les a obnovu lesa jako národního bohatství, tvořícího nenahraditelnou složku životního prostředí.
Mimoprodukční funkce lesa jsou prvotním veřejným zájmem pro trvale udržitelný rozvoj společnosti.
======================
A pak se tímto ustanovením musíte řídit.
Slovan
25.4.2019 21:03Jan Šimůnek
26.4.2019 08:57Je třeba vypráskat ekology s jejich bezzásahovostí. V lesích je třeba začít řádně hospodařit, a to i ve smrkových plantážích, vydávaných ekology podvodně za "divočinu" (na Šumavě i ledaskde jinde.
Smrky je třeba nahradit umělou výsadbou těmi druhy, které jsou pro dané polohy vhodné, a které tam v historicky dohledné době (před vysázením smrkových monokultur) rostly. Několikasetleté čekání na "přírodní procesy" (které zajistí, že ze smrkových semen začnou vyrůstat jedle, buky, jeřáby a další vhodné dřeviny) je nesmysl. Nehledě k tomu, že po těch létech bude na většině horských svahů jen obnažená skála.