https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vysadbu-novych-stromu-aleji-a-sadu-pujde-pres-pul-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na výsadbu nových stromů, alejí a sadů půjde přes půl milionu

8.8.2019 11:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
O výsadbu stromů je velký zájem.
O výsadbu stromů je velký zájem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství
Spolky, radnice nebo třeba dobrovolní hasiči vysadí na třiadvaceti místech republiky tisíce nových stromů a keřů. Nadace Partnerství letos rozdělila na podporu výsadeb přes půl milionu korun. Lidé díky tomu budou moci založit i obnovit ovocné sady starých odrůd i aleje kolem místních komunikací, polních cest a cyklostezek. O dalších 150 tisíc aktuálně soutěží v rámci každoroční výzvy Stromy místo letáků dalších jedenáct zájemců. Kdo získá největší podporu veřejnosti a spolu s tím i finance na podzimní výsadby se rozhoduje na webu společnosti MAKRO. Informuje o tom Nadace Partnerství.
 

„Nové stromy vytvoří v přehřátých ulicích i strádající krajině přirozenou hráz proti suchu, erozi i dalšímu utužování půdy. Tyto výsadby jsou první vlaštovkou iniciativy Sázíme budoucnost, kdy chceme díky společné výsadbě 10 milionů stromů v horizontu pěti let vrátit život do českých měst a polí," říká ředitel pro strategii Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Kundrata očekává o výsadbu nových stromů obrovský zájem. "Už nyní se nám hlásí stovky zájemců o podporu výsadeb. Těším se, že společně s nimi začneme od září pracovat na proměně naší krajiny a měst,“ říká Kundrata. Jeho slova potvrzuje i letošní poptávka po sázení stromů, kdy se na jednání grantové komise sešla bezmála stovka žádostí.

Až do konce srpna lze podpořit některé z nich také v internetovém hlasování Stromy místo letáků. Grantový program, díky kterému věnuje společnosti MAKRO ČR Nadaci Partnerství dvacet korun za každého zákazníka, který se zaregistruje k odběru elektronických letáků, slaví dekádu spolupráce.

„Od roku 2009 se nám podařilo ,prosázet' přes 1,2 milionu korun, díky kterým roste na 55 místech celé republiky 3 139 nových stromů a keřů. Stromy pomáhají každoročně sázet stovky dobrovolníků, celkem se do výsadbových akcí zapojilo přes 4 tisíce lidí,“ bilancuje Romana Nýdrle ze společnosti MAKRO.

Podporu tradičně získaly především projekty na výsadby alejí a ovocných stromů. Mezi nimi i dvojice brněnských projektů na výsadbu jabloní, které uspěly v mimořádné výzvě Osvěž Brno jablky, která probíhala ve spolupráci se společností Heineken, a to během loňského léta. Další výsadby mohla Nadace Partnerství finančně podpořit díky přispění individuálním dárcům veřejné sbírky Nadace Partnerství, běžcům RunCzech, společností E.ON, Košík.cz, Akzo Nobel a Reda.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JE

Jan En

8.8.2019 19:19
Zasadit strom umi každý blbec, ale zajistit, aby se strom ujal to už nikoho nezajímá...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist