https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-zatepleni-bytovych-domu-ma-mmr-17-miliard-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na zateplení bytových domů má MMR 17 miliard korun

9.10.2016 15:34 | PRAHA (ČTK)
Průměrná úspora na jednu bytovou jednotku je podle MMR u podaných žádostí 24 gigajoulů za rok, což by mělo odpovídat energii z jedné tuny kvalitního černého uhlí. MMR předpokládá ve všech projektech úspory energie více než pět petajoulů (5 milionů gigajoulů), což představuje desetinu celkových úspor energie, které se Česká republika zavázala dosáhnout do roku 2020
Průměrná úspora na jednu bytovou jednotku je podle MMR u podaných žádostí 24 gigajoulů za rok, což by mělo odpovídat energii z jedné tuny kvalitního černého uhlí. MMR předpokládá ve všech projektech úspory energie více než pět petajoulů (5 milionů gigajoulů), což představuje desetinu celkových úspor energie, které se Česká republika zavázala dosáhnout do roku 2020
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na zateplení bytových domů má ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) připraveno celkem 17 miliard korun, z velké části z evropských fondů. Cílem je podpořit energeticky úsporná opatření minimálně ve 100 000 bytech. Ministerstvo do této chvíle přijalo žádosti na bytové domy, které zahrnují 7500 bytů ve všech krajích ČR s výjimkou Prahy. Téměř pětina žádostí přišla z Moravskoslezského kraje. Na dnešní konferenci k podpoře snižování energetické náročnosti bytových domů to řekla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO).
 

"Hlavním cílem podpory je úspora energie. Zároveň ale sledujeme i úsporu emisí skleníkových plynů i ostatních znečišťujících látek nebo množství tepla vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie," uvedla Šlechtová.

Z celkové částky vypsané v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na období 2014 až 2020 poskytne MMR 15 miliard korun formou dotace a dvě miliardy prostřednictvím úvěru. Dvě třetiny žadatelů tvoří společenství vlastníků jednotek, téměř čtvrtinu obce.

V celé České republice mimo Prahu, na kterou se IROP nevztahuje, je 178 000 bytových domů s 1,9 milionu bytů. Žádosti se týkají nejen velkých panelových domů s desítkami bytů, ale i menších bytových domů. Největší zájem je zatím o zateplování obvodových konstrukcí a o výměnu oken. MMR ale eviduje také žádosti na tepelná čerpadla, solární kolektory nebo systémy nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla.

Průměrná úspora na jednu bytovou jednotku je podle MMR u podaných žádostí 24 gigajoulů za rok, což by mělo odpovídat energii z jedné tuny kvalitního černého uhlí. MMR předpokládá ve všech projektech úspory energie více než pět petajoulů (5 milionů gigajoulů), což představuje desetinu celkových úspor energie, které se Česká republika zavázala dosáhnout do roku 2020 podle Národního akčního plánu energetické účinnosti.

V rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) vyhlásilo MMR loni 19 výzev za 30 miliard korun, letos chce vyhlásit více než 30 výzev za 70 miliard korun. Do konce roku tak mohou příjemci evropských dotací vyčerpat zhruba 80 procent z peněz programu přidělených na období 2014 - 2020.

IROP navazuje na sedm regionálních operačních programů a částečně na Integrovaný operační program z období 2007 - 2013. V současném programovém období z něj mohou příjemci čerpat 125 miliard korun z evropských fondů a dalších zhruba 19 miliard Kč prostřednictvím národního spolufinancování. Spolu s dalšími devíti operačními programy může Česko celkem čerpat asi 648 miliard korun.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

sv

10.10.2016 22:07
.. a na oze tunel jde 40 miliard ročně.
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist