https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nadace-prince-williama-investuje-do-banky-napojene-na-fosilni-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nadace prince Williama investuje do banky napojené na fosilní paliva

19.8.2022 17:47 | LONDÝN (ČTK)
Foto | Royal Navy / Wikimedia Commons
Britská Královská nadace na ochranu přírody založená princem Williamem se stále nezbavila investice do banky, která je jedním z největších světových podporovatelů fosilních paliv. Informovala o tom agentura AP. William je druhý nástupce v pořadí na britský trůn a také patronem soutěže The Earthshot Prize, kterou charita zaštiťuje.
 

Nadace také vkládá více než polovinu svých investic do fondu, který je sice inzerován jako ekologický, ale přitom vlastní akcie velkých potravinářských společností, jež nakupují palmový olej od firem spojovaných s odlesňováním.

"Země se nachází ve zlomovém bodě a my stojíme před těžkou volbou," citují prince webové stránky Earthshot Prize a Královské nadace. Přesto si charita loni ponechala u investiční banky JPMorgan Chase více než 1,1 milionu liber (téměř 32 milionů Kč) a investuje u této korporace dodnes.

Charita podle informací AP loni držela také 1,7 milionu liber (49 milionů Kč) ve fondu vedeném britskou společností Cazenove Capital Management. Stejně jako v případě JPMorgan, také u Cazenove si nadace finance stále drží, přestože společnost má cenné papíry firem, které jsou spojené s odlesňováním a používáním palmového oleje.

Investice, které Královská nadace na dotaz agentury AP nepopřela, charita drží v době, kdy část vědců opakovaně varuje, že svět se musí odklonit od fosilních paliv. Tím podle těchto vědců pomůže snížit emise a zabránit dalším a stále extrémnějším výkyvům počasí.

Stejně jako Královská nadace čelily v posledních letech kritice za investice silně spojené s fosilními palivy nebo ekologicky škodlivými praktikami i další nadace, včetně významných britských charitativních organizací, jako je National Trust a Wellcome Trust. Filantrop a spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates oznámil, že se v roce 2019 zbavil přímých podílů své nadace v ropě a plynu.

Královská nadace e-mailem uvedla, že se od roku 2015 řídí pokyny anglikánské církve o etickém investování. "Naše investiční zásady bereme mimořádně vážně a pravidelně je revidujeme," uvádí charita v prohlášení.

Zatím není jasné, jakou roli, pokud vůbec nějakou, měl princ William v investičních rozhodnutích, protože na žádosti agentury AP o komentář nereagoval. Údaje agentury Bloomberg ukazují, že investiční banka JPMorgan schválila v pěti letech do roku 2021 více dluhopisů a úvěrů pro odvětví fosilních paliv než její konkurenti.

Podle informací ekologické nevládní organizace Rainforest Action Network banka JPMorgan v letech 2016 až 2021 financovala společnosti využívající fosilní paliva částkou přibližně 382 miliard dolarů (více než devět bilionů Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

19.8.2022 17:55
dobrá investice a ještě dlouho bude
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

19.8.2022 21:39
A uvědomují si soudruzi kritici, že kdyby všichni investovali pouze do ekologických aktivit, šla by celosvětová ekonomika do hajzlu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.8.2022 08:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jenže by to velmi pomohlo celé Zeměkouli a ve finále by to mohlo zachránit celý zemský ekosystém a tím i lidskou civilizaci.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

21.8.2022 09:49 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
třeba zrovna o to zde běží, podle obrazu dnešního vedení republiky
a EU nelze nabýt jiného dojmu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.8.2022 10:47
Princi asi žádné peníze nesmrdí, ale není se co divit. Jeho předkům nesmrděly ani peníze z obchodů s otroky a nebo ty uloupené jiným národům. Vždyť měli měli i "královského" piráta na přepadávání obchodních lodí a
svoji moc šířili meči a děly po celém světě. Ne, opravdu takovým lidem nikdy žádné peníze nesmrděly a smrdět ani nebudou. Hlavně je obdivujte
a nezkoumejte, jak k tomu dospěli.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.8.2022 11:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Podívejte se člověče nešťastná, které země dnes nejlépe prosperují a jsou pro lidi nejpřívětivější. A zjistíte, že to jsou velmi často země bývalého Commonwealthu, včetně USA. Proč je asi angličtina světový jazyk nomero uno? Kvůli obchodů s otroky??
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.8.2022 12:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Co tak třeba restituce a vrátit vše uloupené okradeným
národům? To by asi bylo po prosperitě. USA-uloupena indiánům, Kanada taktéž, Austrálie aboridžincům a tak mohu pokračovat. Tomu říkáte poctivé nabytí území a majetku?
A angličtina? To je vnucený jazyk poraženým národům jejich
okupanty a zkuste se v Británii zeptat kolik cizích jazyků
se povinně učí jako třeba u nás? Po Brexitu není teoreticky
v EU žádný stát mluvící doma anglicky, ale ta zůstala
dorozumívacím jazykem i přesto, že jazykem diplomatů bývala
francouzština. Angličtina je vnucený jazyk vazalům ochotným se podřídit, ale všeho dočasu. Už se učíte čínsky? Ne, tak
začněte. Číňani se budou učit anglicky pouze do doby, kdy nepřevezmou dominantní postavení ve světové ekonomice a
pak začnou diktovat čínštinu. Mí rodiče zažili za války
němčinu, bez které se na úřadě nedomluvili a děda u dráhy
za císaře pána by nebyl bez němčiny ani zaměstnán, ale
angličtina jim v té době byla na prd, protože nám byla
vnucena němčina.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist