https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/namibii-se-podle-vlady-dari-snizovat-pocty-upytlacenych-nosorozcu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Namibii se podle vlády daří snižovat počty upytlačených nosorožců

23.9.2020 11:57 | WINDHOEK (ČTK)
V Namibii podle ministerstva momentálně žije největší populace nosorožců dvourohých jihozápadních, kteří jsou poddruhem nosorožců dvourohých.
V Namibii podle ministerstva momentálně žije největší populace nosorožců dvourohých jihozápadních, kteří jsou poddruhem nosorožců dvourohých.
Namibii se dlouhodobě daří snižovat počty upytlačených nosorožců, díky tomu tamní populace setrvale roste. U příležitosti úterního světového dne nosorožců to oznámila namibijská vláda, která úspěch přičítá včasnému odhalování záměrů pytláků. Informovala o tom agentura Reuters.
 

Společný tým složený z policistů a vládních představitelů na ochranu nosorožců se ukázal být "extrémně úspěšný", uvedlo ministerstvo životního prostředí a turismu této jihoafrické země. Důsledný sběr informací podle něj umožňuje především reagovat včas, dříve než jsou ohrožená zvířata zastřelena.

"Namísto toho, aby objev mrtvého nosorožce zahájil vyšetřování, potenciální pytláci jsou nyní pravidelně zatýkáni ve chvíli, kdy mají na nosorožce políčeno," řekl mluvčí ministerstva Romeo Muyunda.

Podle něj bylo v Namibii tento rok dosud upytlačeno 22 těchto tlustokožců, zatímco v roce 2019 to bylo 46 a v roce 2018 dokonce 78. Jen za první pololetí bylo zatčeno 88 pytláků, 30 procent z nich ještě před spácháním činu. V roce 2019 byla takto "preventivně" zadržena rovná polovina odhalených pytláků.

V Namibii podle ministerstva momentálně žije největší populace nosorožců dvourohých jihozápadních, kteří jsou poddruhem nosorožců dvourohých. Přebývá tu 93 procent všech jedinců tohoto poddruhu na světě, stejně jako třetina všech nosorožců dvourohých. Po Jihoafrické republice hostí Namibie druhou největší populaci nosorožců na světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Sl

Slovan

23.9.2020 12:42
Skvělá zpráva :)
Odpovědět
Hu

Hunter

23.9.2020 13:47
Tak jen aby jim to vydrželo.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

23.9.2020 15:14
to je dobrá zpráva v záplavě těch špatných z Afriky. Bez turistů a bohužel i lovců to není dlouhodobě udržitelné.
Odpovědět
Sl

Slovan

23.9.2020 16:20 Reaguje na Robert Jirman
Jelikož turismus ve většině zemí představuje nemalé procento HDP, tak to opravdu neznamená rušení rezervací nebo něco podobného po řekněme roce nebo dvou bez turismu. Ten příjem se totiž okamžitě vrátí poté, co se situace uklidní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist