Námořníci u Jamajky natočili vzácnou bílou velrybu
1.12.2021 13:18 | KINGSTON
(ČTK)
Vorvani bývají zpravidla šedí, černí nebo hnědí. Netypicky zbarveného vorvaně obrovského, kterého ve svém románu zvěčnil americký spisovatel Herman Melville, se přírodovědcům podařilo zpozorovat za poslední dvě desítky let jen párkrát
Licence | Některá práva vyhrazena
Vorvani bývají zpravidla šedí, černí nebo hnědí. "Zcela bílého vorvaně jsem neviděl nikdy. Viděl jsem ale jedince, kteří byli bílí jen zčásti, například měli bílé skvrny v oblasti břicha," řekl deníku mořský biolog Hal Whitehead, který se na výzkum vorvaňů specializuje.
Naposledy byl bílý vorvaň spatřen v roce 2015 poblíž Sardinie. V Austrálii v 90. letech získal slávu bílý jedinec jiného druhu kytovce - keporkaka.
Bílá velryba nemusí být nutně albín, může se jednat o zvíře, které trpí leucismem, tedy sníženou pigmentací. Pokud by kytovec pozorovaný u Jamajky byl albín, poznalo by se to podle růžových očí. Záběry vorvaně ale byly natočené z takové dálky, že oči u něj vidět nejsou.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Dále čtěte |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Karel Zvářal
1.12.2021 16:38To může být vnuk či pravnuk Moby Dicka, jich zas tolik néni. A mimochochodem, proč by měl TRPĚT leucimem? Prostě je světlý. Pamatuji z dětství, jak o jednom pánovi říkali, že "trpí samomluvou". Nijak netrpěl, prostě přemýšlel nahlas.
Odpovědět
kk
karel krasensky
2.12.2021 07:12Nic,až tak mimořadného.Jednou když jsem měl blechy a chytal jsi je taky jsem zamačkl jednoho albína
Odpovědět