Nanočástice stříbra nás zbavily zápachu z ponožek. Mohou ale škodit přírodě
Vědecký experiment ukázal, že už jedna nízká dávka nanočástic stříbra v testovaném prostředí sníží u některých rostlin produkci biomasy o třetinu. Vědci zaznamenali i úbytek mikroorganismů.
„Nikdo zatím přesně nezjistil, jaké mají nanočástice stříbra vliv na životní prostředí,“ říká Benjamin Colman z Duke University. Dosavadní studie byly zpravidla prováděny v laboratorních podmínkách, které však neumí dokonale napodobit skutečné podmínky venku.
Do prostředí se nanočástice dostávají nejčastěji spolu s odpadními vodami. Nanočástice jsou příliš malé na to, aby je zachytily filtry čistíren odpadních vod. Spolu s čistírenským kalem, který se používá jako hnojivo, se pak nanočástice dostanou do půdy.
Vědci svůj experiment provedli na konkrétním přírodním stanovišti, kde zřídili několik pokusných ploch, na kterých byly zastoupeny příslušné rostliny a mikroorganismy. Na některé plochy pak vědci nanesli čistírenský kal s nízkou koncentrací nanočástic stříbra a po padesáti dnech porovnali, jak se rostlinám a mikroorganismům vedlo na plochách s nanočásticemi a bez nich.
Pokus ukázal, že běžná jednoletá travina Microstegium vimeneum měla na plochách s nanočásticemi o 32 procent nižší přírůstek biomasy. Nanočástice měly vliv i na hojnost některých mikroorganismů. Enzym, který mikrobům pomáhá vyrovnat se s vnějším stresem, byl méně aktivní o 52 procent, jiný enzym, který mikrobům pomáhá regulovat procesy v buňce, byl méně aktivní o 27 procent. Celkové množství mikroorganismů bylo o 35 procent nižší než na plochách, kde nanočástice použity nebyly.
„Naše výsledky ukazují, že vcelku očekávatelná koncentrace nanočástic stříbra v půdě už může mít vliv na životní prostředí,“ říká Colman.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
To je blbost, - 2. 3. 2013 - pjProč se nenaučit čínsky - rozvoj technologií je tam na vysoké úrovni. Stejně jako velmi skromný život na venkově a i chudiny v městech. Nicméně v době kdy jsme tady obcovali s medvědy, tak tam už uměli opracovávat kovy, vyráběli střelný prach a papír a k jídlu si dávali kdejakého hada.Nejde o to se bránit moderním technologiím, ale užívat je s rozumem. Takže pokud "stříbrné" ponožky mají negativní vliv na bakterie apod., že je třeba říci, jak je budeme likvidovat. Zařadíme je mezi normální textil a nebo do kategorie léčiv, domácí chemie apod.? Navíc - většině lidí skutečně stačí si nohy mýt, pro ty co jsou nemocní by mohly být prodávány jako léčebný podpůrný textil. A ne, že z toho zas uděláme módní hit, a ponožky postupně zahltí trh. Ono se to tak nějak všechno časem sčítá. Už to hloupé bahno z rybníků pod obcí velmi často bývá zařazeno mezi nebezpečný odpad, protože do bahna se uložily různé zbytky z pracích prostředků a další domácí chemie. Kde jsou ty chvíle, kdy sedláci se o toto bláto fackovali, jen aby se mohli nějakou forku odvést na svá pole. Takže - moderní technologie ano, ale zároveň říci co dál. |