https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-plan-obnovy-s-investicemi-za-200-mld.kc-dnes-schvalila-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní plán obnovy s investicemi za 200 mld. Kč dnes schválila vláda Aktualizováno

17.5.2021 19:44 | PRAHA (ČTK)
Ekologické organizace pak kritizují, že vláda při přípravě plánu dostatečně nezohlednila boj proti klimatu.
Ekologické organizace pak kritizují, že vláda při přípravě plánu dostatečně nezohlednila boj proti klimatu.
Foto | Matej Šiculiak
Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun, dnes schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Z EU by měl stát získat na investice 172 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Podle Havlíčka půjde na klimatické projekty 41 procent z celkové sumy, podíl výdajů na digitální transformaci má činit 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.
 

"Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česká republika požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve výši přibližně 172 miliard korun ve formě grantů. Celková výše investic je plánována ve výši 199,902 miliardy korun, která zahrnuje národní spolufinancování, jehož výše se bude odvíjet od finální výše příspěvku z Nástroje pro oživení a odolnost. Plán podléhá schválení Evropskou komisí a Radou Evropské unie," uvádí materiál, který schvalovala vláda.

Šest pilířů NPO je rozděleno na tzv. komponenty a konkrétní reformy a investiční akce. Komponent je v materiálu 27. Jde například o zvýšení odolnosti systému zdravotní péče, přechod na čistší zdroje energie, rozvoj čisté mobility, boj se suchem, rozvoj kultury nebo inovace ve vzdělání.

Havlíček uvedl, že peníze by měly směřovat do digitalizace služeb pro širokou veřejnost, digitalizaci podniků, stavebního řízení nebo komunikace se státem. Plán má dále také podpořit budování dobíjecích a plnících stanic, využívání alternativních palic nebo zdrojů energie nahrazující uhlí. Peníze také poputují do obnovy lesů, recyklace nebo onkologické prevence včetně vybudování českého onkologického institutu.

V rámci pilířů by na digitální transformaci mělo podle materiálu předloženého na jednání vlády putovat 28,3 miliardy korun, na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci 90,7 miliardy korun, na vzdělávání a trh práce 41 miliard, na regulaci a podporu podnikání 11,7 miliardy korun, na výzkum a vývoj 13,2 miliardy a na zdraví zhruba 15 miliard korun. Havlíček po jednání vlády uvedl, že na tzv. zelenou agendu je v plánu určeno 82 miliard korun a na digitální agendu 45 miliard korun.

Plán dnes kritizovala Hospodářská komora i zástupci některých ekologických organizací. Komoře se zejména nelíbí fakt, že poměrně málo peněz směřuje do digitální agendy, která by usnadnila podnikatelům administrativu. Dále plán podle komory nepodporuje celoživotní vzdělávání a vláda nezohlednila většinu jejích připomínek. Ekologičtí aktivisté pak kritizují, že vláda při přípravě plánu dostatečně nezohlednila boj proti klimatu. Ministerstvo průmyslu a obchodu tak muselo dodatečně do plánu doplnit zhruba sedm miliard korun, aby plán splňoval požadavek EU, že 37 procent všech investic musí směřovat do klimatických opatření.

Ministerstvo zemědělství o víkendu informovalo, že bude rozhodovat o 15 miliardách korun. Peníze chce směřovat především na projekty příznivé ke klimatu. Jde například o obnovu 12.000 hektarů smíšených, klimatické změně odolných lesů ročně. Za tři roky tak jde podle ministerstva celkem o 36.000 hektarů nově obnovených lesů, což je zhruba rozloha Krkonošského národního parku. Plán podle úřadu podpořily odborné instituce, například Agrární komora, Lesnicko-dřevařská komora, některé univerzity nebo výzkumné ústavy.

Dohromady se schválením plánu vznikne i koordinační orgán NPO, a to v podobě odboru na ministerstvu průmyslu a obchodu. Dále také vznikne Řídící výbor Národního plánu obnovy, v kterém budou zástupci jednotlivých vlastníků komponent, tedy většinou ministerstev. Členy výboru budou i zástupci Evropské komise. Předsedou výboru bude zástupce ministerstva průmyslu a obchodu.

Dalším nově vzniklým orgánem bude Výbor NPO. Bude mít poradní a monitorovací funkci za účasti sociálních a hospodářských partnerů. Auditovat celý program bude ministerstvo financí.

Peníze z nového fondu budou muset být ze 70 procent vyčerpány do roku 2022, do roku 2023 pak zcela. Proplacené musejí být do roku 2026. "Plán okamžitě odesíláme do Bruselu a očekáváme do několika měsíců zpětnou vazbu s tím, že v druhé půlce roku budeme moci již začít čerpat," uvedl Havlíček.

Společně s Národním plánem obnovy vláda schválila také Národní program reforem 2021, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. S NPO je propojen na základě pokynů Evropské komise. Program reforem členské státy předkládají každoročně v rámci koordinace hospodářských politik. Letošní program vychází z priorit na úrovni ČR i EU a obsahuje i popis reforem a opatření, které nejsou obsaženy v NPO. Jde například o konvergenční program a s tím související plány ohledně vývoje veřejných financí nebo důchodového systému.

Zástupci opozice dříve uvedli, že Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie a že vláda jeho přípravu a konzultace podcenila. Před odevzdáním Evropské komisi by ji měl podle nich projednat Parlament.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

17.5.2021 20:42
Tahle paravláda by neměla dělat už VŮBEC NIC, maximálně odstoupit.
Po OSMI letech bačování dostala zemi do děsivé situaci prakticky ve všem, rozvrat ekonomiky může mít razanci jak propad po plyšákovi, ovšem bez té zásadní změny režimu a obrovského nadšení lidí pro budování prosperujícího státu.
Tyhle peníze budou zase nasypány do černé díry, budou rozfrcány a rozkradeny a jen nás zatíží dalším dluhem, už dnes nejvyšším v historii.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.5.2021 21:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Rosfrcávání začalo hned v r.1990.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.5.2021 21:45 Reaguje na smějící se bestie
rozfrcávání
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2021 08:00 Reaguje na smějící se bestie
Jenže to jsme byli prakticky v průmyslovém bankrotu a do konce století jsme zdvihli HDP na dvojnásobek, do krize v r. 2009 na trojnásobek.
To na nějaké rozfrcávání moc nevypadá, dnes jdeme s HDP dolů a ještě sekáme gigantické dluhy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.5.2021 10:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy to vidíte zbytečně černě, tady máte něco pro rozveselení:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/my-se-do-snemovny-dostaneme-a-cssd-zase-bude-mit-premiera-tv/r~3a0266b6b5ea11eb9cafac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_term=position-3&utm_campaign=Aktualne

:-)))
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.5.2021 22:20
Mysleli jsme to dobře,ale dopadlo to jako vždycky
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.5.2021 10:13
K obsahu se nebudu nějak moc vyjadřovat, ale ve světle těch cca 200 giga se těch vysněných 230 giga, se kterými se počítá v Praze, jeví takové čudné:-DDD.

By mně zajímalo jestli o podobných našich vlhkých snech vědí v tom Bruselu:-))).
Odpovědět
JO

Jarka O.

18.5.2021 13:58
Ekologičtí aktivisté pak kritizují, že vláda při přípravě plánu dostatečně nezohlednila boj proti klimatu. - konec citatu z clanku.:) Jo, bojujte proti klimatu, odstranujte z atmosfery CO2. Ale bez dotaci. Hodne stesti na bojisti.:)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.5.2021 17:55 Reaguje na Jarka O.
Proč bez dotací?
Dotace se mají vyplácet nejbohatším korporátům na to, aby ničili zemědělskou půdu, chemizovali řepku a ostatní biopaliva, nebo aby jen bezuzdně bohali.
Já vím babišistán je země naopak.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist