https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejchutnejsim-jablkem-z-lonske-sklizne-je-odruda-sirius-uvedli-degustatori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejchutnějším jablkem z loňské sklizně je odrůda Sirius, uvedli degustátoři

13.1.2024 23:46 | LYSICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Nejchutnější odrůdou jablek z loňské sklizně je Sirius. Rozhodla o tom loňská prosincová degustace jablek, kterou pořádal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Degustátoři posuzovali 40 odrůd jablek z loňské sklizně v sadech výzkumné stanice v Lysicích na Blanensku, řekla ČTK mluvčí ústavu Ivana Kršková. Hodnocení jablek má tradici od roku 1958.
 

O pořadí posuzovaných odrůd rozhodlo několik desítek degustátorů z řad ovocnářských odborníků. Sirius se u nich prosadil zejména šťavnatostí, konzistencí dužniny a celkovou chutí. Degustátoři vedle toho hodnotili i slupku, vůni, kyselost a vzhled. Na druhém místě skončila odrůda Admirál, která vyhrála předchozí degustaci. Třetí nyní byla odrůda Lucy.

Odrůda Sirius je zimní odrůda, registrována byla v roce 2007. Vyšlechtili ji křížením odrůd Golden Delicious a Topaz výzkumníci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ze šlechtitelské stanice ve Střížovicích na Liberecku. Plody má Sirius žluté, středně velké až velké. Odrůda je odolná vůči strupovitosti. V různých degustacích se často objevuje v popředí hodnocení.

Více než padesátiletou tradici mají také degustace jablek v Holovousích na Jičínsku, které pořádá Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský. Letošní degustace se v Holovousích konala 4. ledna, její výsledky budou známé v následujících dnech. Degustace mají dát ovocnářům obrázek o tom, které odrůdy konzument preferuje jako nejchutnější a které nově šlechtěné odrůdy by mohly mít perspektivu.

Loňskou úrodu v Lysicích pode Krškové negativně ovlivnilo nejprve chladné a deštivé počasí v době kvetení. Kvůli špatnému opylení následoval v červnu velký propad plůdku. Teplé a suché léto se odrazilo ve sklovitosti, úpalu a pihovitosti plodů. "I když díky následným dešťům plody dorostly do požadovaných velikostí, vliv dlouhého sucha se projevil na malé tvorbě cukrů v plodech," uvedla Kršková.

Výsadby jabloní na stanici v Lysicích jsou na výměře jednoho hektaru a nachází se v nich zhruba 700 odrůd. Tvoří takzvanou živou kolekci, která je určena pro porovnání nově registrovaných odrůd.

V ČR jsou jablka nejvíce pěstovaným ovocem. Z celkové plochy ovocných sadů asi 11.200 hektarů na jabloně připadá 5200 hektarů. Kvůli dlouhodobé ztrátovosti pěstování ploch jabloní trvale ubývá, přes minulou zimu se v Česku vykácela desetina jabloňových sadů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

14.1.2024 08:49
Vůbec se nedivím, Sirius je velice dobrý. Bohužel se nedá pěstovat všude.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.1.2024 17:31
Hm, jeden až maximálně dva jabloňové stromky o velikosti tak čtvrtkmene až polokmene připadnou na celých tisíc obyvatel České republiky.
To se tedy máme čích chlubit! Na jednoho člověka připadne z českého jablka z jedné sklizně neboli za rok kousek tak bajočko o velikosti jednoho, dvou kubických centimetrů.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist