https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepe-vycisti-mestske-ovzdusi-smiseny-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlépe vyčistí městské ovzduší smíšený les

12.10.2011 01:22 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Stromy na sebe navážou nad očekávání velké množství drobných částic prachu. Na obrázku Westow Park v Londýně
Stromy na sebe navážou nad očekávání velké množství drobných částic prachu. Na obrázku Westow Park v Londýně
O tom, že stromy „čistí“ vzduch, se učí i malé děti na základní škole. Jenže teprve tým Mathewa Tallise z univerzity v Southamptonu skutečně kvantifikoval množství pohlcených prachových částic v přepočtu na plochu a typ porostu, napsal server ScienceDaily.
 

Podle výzkumu městské lesy čistí vzduch výrazně lépe, něž se očekávalo. Nad očekávání je především množství drobných částic prachu, které na sebe navážou stromy na území Londýna. Výzkum navíc prokázal, že účinnější než jednodruhový, respektive čistě listnatý či jehličnatý, porost je ideální smíšený stromový porost doplněný keřovým patrem. Výsledky zveřejnil prestižní žurnál Landscape and Urban Planning.

Tallis navrhl metodologický přístup, který mu umožnil přepočítat filtraci vzduchu a úhrn navázaných prachových částic v přepočtu na plochu listového pokryvu. Autor spočítal čisticí schopnost porostů v Londýně pro prachové částice kategorie PM10 (pevné částice velikosti přibližně 10 mikrometrů). Londýnské stromy podle vědce odeberou ročně z ovzduší nějakých 850 až 2 000 tun částic polétavého prachu PM10.

Prach, jehož hlavním zdrojem je spalování jak v automobilových motorech, tak pro vytápění, škodí lidskému dýchacímu ústrojí.

Metoda je o to cennější, že ji lze použít i pro odhad výsledků budoucí velkoplošné městské výsadby, „Velkého stromového plánu“, kterým Londýn hodlá zlepšit do roku 2050 životní prostředí ve městě.

„Stromy dokážou odstraňovat CO2 z atmosféry, takže není natolik překvapující, že odstraňují i jiné částice a znečišťující látky,“ řekl SicenceDaily jeden ze spoluautorů, profesor Gail Taylor. Podle něj více znečištění absorbují stromy, které mají listí po celý rok. „Tím, že jsme sledovali a modelovali různé druhy dřevin, se nám podařilo navrhnout optimalizace výsadeb tak, aby se stromům dařilo čistit londýnský vzduch co nejefektivněji,“ dodal.

Celkem badatelé navrhli pět možných scénářů výsadeb a následné změny městského klimatu, které lze používat i pro univerzální modelování situace ve městech, kde se měření neprovádělo.

Článek byl uveřejněn 5. 10. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem How Trees Clean the Air in London.


reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist