https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepsim-narodnim-parkem-v-usa-je-ostrov-na-severu-michiganu-pise-list-wsj
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepším národním parkem v USA je ostrov na severu Michiganu, píše list WSJ

9.7.2024 10:27 | WASHINGTON (ČTK)
Národní park Isle Royale v Michiganu.
Národní park Isle Royale v Michiganu.
Foto | Ray Dumas / Flickr
Od Grand Canyonu po národní parky Yosemite nebo Yellowstone, západ Spojených států nabízí řadu světoznámých přírodních památek. Ten nejlepší národní park V USA je ale úplně jinde, soudí deník The Wall Street Journal (WSJ). Z třiašedesáti amerických parků čtenářům nejvíce doporučuje Isle Royale na severu státu Michigan.
 
Tento národní park leží na ostrově v Hořejším jezeře u hranic s Kanadou a cestovat se tam musí lodí nebo malým letadlem. I díky obtížnější dostupnosti pravděpodobně v hodnocení WSJ zvítězil, neboť deník při sestavování žebříčku přikládal největší váhu tomu, jak velké davy se na různých místech tvoří. Kromě toho zohledňoval rozsah a kvalitu turistických tras, dostupnost kempů a přístup k rekreačním aktivitám, jako je jízda na koni či na kole a rybaření.

"Většina lidí má tendenci spojovat si národní parky s několika očekávanými místy: Yellowstone, Zion, Yosemite. Ale když jsme všechno spočítali, vyšel najevo neočekávaný vítěz: Národní park Isle Royale," napsal deník.

Do rezervace pokryté jehličnatým lesem zavítá každoročně jen 25 000 návštěvníků. Turistům je k dispozici 36 kempů a přes 800 kilometrů značených tras, které se vinou po pobřeží nebo mezi jezery uvnitř hlavního ostrova o ploše asi 2300 kilometrů čtverečních. WSJ jej popisuje jako skutečnou divočinu a krajinu, která patří zvířatům, včetně losů a vlků.

Michiganský park nasbíral v žebříčku deníku 81 bodů a o dva body předčil horskou rezervaci North Cascades ve státě Washington, třetí místo obsadil kalifornský národní park Sequoia, který je domovem nejmohutnějších stromů na světě. V první desítce jsou i další méně známé destinace, včetně texaských parků Big Bend a Guadalupe Mountains. Uzavírá ji už zmiňovaný Yellowstone, který loni navštívilo více než 4,5 milionu lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

9.7.2024 15:07
Na Národním Parku je tedy nejdůležitější to, že tam lidi nelezou. Pro koho co tedy ten park je?
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

9.7.2024 16:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
pro průměrně outdoorujícího Američana je nejlepší Nat. Park ten, kam se dojede autem za 1/2 hodiny z města, sroluje okénko na parkovišti a udělá pár fotek. Za 15´ přestávky má hotovo a může pokračovat na další toalety vybavené McDonaldem. Typicky NP Shenandoah.

Do NP Isle Royale musíte hodně daleko po dálnici, skoro až do Kanady, kde nejsou cestou žádné atrakce. Potom čekat na loď, která taky nemusí kvůli vlnám vyplout. Chcete se jít máchnout, ale na břehu cedule, že plavat víc jak 20 m od břehu je životu nebezpečno. Na Ostrově samotném žádný diznylend ... samý lesy, jezera, ostrovy, na nich jezera, v nich ostrovy atd. Nic pro normální Amíky = svatej klid od lidí. Kdo chce kam, ... už tam byl ...

Když občas L. Superior zamrzne mohou se na losy osídlený ostrov nastěhovat vlci a začne/obnoví se populační houpačka mezi generacemi predátorů a herbivorů. NP I.R. toho nejlepším studijním příkladem. A když si necháte ujet zpáteční loď, tak máte ostrov skoro pro sebe. Bylo úterý, takže celý dva dny :-)

Akorát dnešní blbá reklama ve WSJ tomu ráji udělala přítrž :-(
Škoda. Ale pořád zůstane malinkým NP, pořád na okraji USA a tedy pořád mimo trasy pro masařky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.7.2024 16:26 Reaguje na Daniel Fiala
Já nemluvím o návštěvnících, ale kriteriu hodnocení. Jak mohl někdo postavit kriterium výběru parků na: "při sestavování žebříčku přikládal největší váhu tomu, jak velké davy se na různých místech tvoří". Pro koho co tedy ten park je?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist