https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejmohutnejsim-stromum-sveta-se-dari-vic-v-britanii-nez-v-kalifornii-odkud-jsou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejmohutnějším stromům světa se daří víc v Británii než v Kalifornii, odkud jsou

18.3.2024 01:01 | LONDÝN (ČTK)
Sekvojovce obrovské byly do Británie poprvé přivezeny během viktoriánského období. Představovaly symbol vysokého postavení a obvykle se vysazovaly na velkolepých panstvích bohatých lidí.
Sekvojovce obrovské byly do Británie poprvé přivezeny během viktoriánského období. Představovaly symbol vysokého postavení a obvykle se vysazovaly na velkolepých panstvích bohatých lidí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Británii se velmi daří nejmohutnějším stromům na světě. Sekvojovců obrovských je v zemi nyní mnohem více než v Kalifornii, odkud pocházejí a kde je začala ohrožovat změna klimatu. S odkazem na studii londýnské University College London (UCL) to uvedl server BBC News.
 

Obrovské stromy, které si mnoho lidí spojuje s kalifornskými národními parky, byly do Británie poprvé dovezeny před zhruba 160 let a nová studie naznačuje, že rostou podobným tempem jako jejich americké protějšky. Vědci odhadují, že v současné době je ve Spojeném království zhruba 500 000 sekvojovců oproti 80 000 v Kalifornii.

Zatím však nejsou tak vysoké. V Kalifornii dosahují výšky až 90 metrů, ale v Británii nejvyšší kus měří jen 54,87 metru. To je však způsobeno tím, že nepůvodní stromy jsou ještě velmi mladé. Sekvojovce obrovské se mohou dožít více než 2000 let, takže stromy v Británii mají ještě spoustu času, aby dohnaly své kalifornské příbuzné.

"Půl milionu stromů je docela dost na to, aby dosud unikaly pozornosti, ale teprve když je v krajině začnete hledat a sestavovat tyto soubory dat, uvědomíte si, kolik jich tam vlastně je," řekl autor studie Phil Wilkes z britské Královské botanické zahrady v Kew.

Sekvojovce obrovské (Sequoiadendron giganteum) byly do Británie poprvé přivezeny během viktoriánského období. Představovaly symbol vysokého postavení a obvykle se vysazovaly na velkolepých panstvích bohatých lidí. Dnes některé z nich tvoří rozsáhlé aleje, jiné stojí po jednom nebo po dvou. Je však snadné si jich všimnout: jejich husté kuželovité koruny převyšují vše kolem.

Aby vědci posoudili, jak se tito obři přizpůsobují v Británii, studovali téměř 5000 stromů. K měření jejich výšky, objemu a váhy použili laserové skenery. Dospěli k závěru, že sekvojovci v Británii rostou přibližně stejně rychle jako jejich americké protějšky. Podle Wilkese se proto zdá, že jim britské klima vyhovuje. "Tam, kde v Kalifornii rostou, je chladněji a vlhčeji, než si obvykle představujeme. A u nás máme poměrně podobné klima - je velmi vlhké a ony potřebují vlhkost k růstu," dodal.

V Kalifornii jsou tyto přírodní divy ohroženy změnou klimatu - nedaří se jim dobře kvůli teplejšímu a suššímu počasí a intenzivnějším požárům.

Vědci také sledovali, kolik oxidu uhličitého tyto stromy pohlcují, a zjistili, že zachytí velké množství, i když ne tolik jako jejich americké protějšky.

Stromy ve Wakehurstu, které jsou vysoké asi 45 metrů, v sobě podle Wilkese mají uloženo asi deset až 15 tun oxidu uhličitého. Největší strom v Kalifornii v sobě má uloženo asi 250 tun oxidu uhličitého.

Vědci podílející se na výzkumu upozornili, že vysazení lesů skládajících se ze sekvojovců by k výraznému snížení množství oxidu uhličitého v atmosféře nestačilo. Tito majestátní obři však mohou hrát roli ve smíšených lesních výsadbách s řadou dalších stromů, a to jak původních, tak dovezených.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.3.2024 10:01
Prý největší strom v Kalifornii v sobě má uloženo asi 250 tun oxidu uhličitého. Asi by autor článku měl najít na stromě ten ventilek, kterým je ten nejvyšší strom v Kalifornii napumpován tím kysličníkem uhličitým. Možná by šel strom ještě přifouknout?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist