https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-kozesinova-farma-v-cr-skoncila-majitel-chce-kompenzace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší kožešinová farma v ČR skončila, majitel chce kompenzace

1.2.2019 01:11 | VELKÝ RATMÍROV (ČTK)
Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ukončil její provoz koncem roku 2018. Ilustrační snímek.
Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ukončil její provoz koncem roku 2018. Ilustrační snímek.
Majitel největší české kožešinové farmy ve Velkém Ratmírově na Jindřichohradecku David Vojtíšek ukončil její provoz koncem roku 2018. Farmu provozoval 26 let, choval asi 15.000 norků, veškerou produkci vyvážel do USA, Ruska a Asie. Po státu bude žádat kompenzace, chce usilovat i o novelu zákona, který kožešinové farmy v ČR od února zakazuje. Je připraven podat žalobu i k Ústavnímu soudu. Zákaz chovu zvířat pro kožešiny schválili poslanci v roce 2017.
 

"Chovy jsme ukončili, koncem loňského roku už na farmě žádná zvířata nebyla. Uvidíme, jaký bude další posun. Budu dělat všechno pro to, aby nastala stran zákazu změna. V zemích, kde zákaz byl, bylo přechodné období nebo adekvátní kompenzace, u nás nenastalo ani jedno, ani druhé," řekl.

Farmu nyní musí vyčistit a dezinfikovat, což potrvá aspoň dva měsíce. Všech šest zaměstnanců propustil. Čím se bude živit, zatím neví.

"Investoval jsem do toho všechny svoje prostředky. Teď nemám žádné prostředky, protože byly ve farmě, v materiálu," řekl Vojtíšek. "Budu se snažit, aby se něco změnilo, formou novely zákona, adekvátní kompenzace a v případě, že neuspěji běžným způsobem, budu se svých práv domáhat u Ústavního soudu," dodal.

Kožešinové farmy se rušily i v dalších krajích. Na Vysočině byla jediná kožešinová farma v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Podle starosty obce Zdeňka Dvořáka ukončila činnost. Chovala norky, fungovala desítky let.

Na jihu Moravy existovaly před dvěma lety tři kožešinové farmy. Dvě na Brněnsku v Jiříkovicích a v Syrovicích, třetí v Křižanovicích na Vyškovsku. Majitel jedné z nich, Jiří Drobílek ze Syrovic, už chov zlikvidoval, působí jako soukromý zemědělec. "Poslanci nás bezdůvodně zlikvidovali, potřebovali před volbami nahnat body a my jsme to odnesli. Bez náhrady nám zrušili živnost," řekl Drobílek ČTK. Majitele zbylých dvou farem se zastihnout nepodařilo.

V Olomouckém kraji podle oficiálních údajů fungovala jediná kožešinová farma, a to v Klopotovicích na Prostějovsku. Zaměřená byla podle dostupných informací na chov norků. "Provozovatel nám oznámil ukončení chovu k 31. lednu. V únoru tam provedeme kontrolu. Už by tam ale nemělo nic být," řekl dnes ČTK ředitel krajské pobočky Státní veterinární správy v Olomouci Aleš Zatloukal.

Vojtíšek choval v klecích ve Velkém Ratmírově, v areálu někdejšího JZD, 14.000 až 15.000 norků. Chovné stádo se vytváří desetiletí, určité skupiny a linie se šlechtí a kříží, aby se zlepšovala kvalita. Zvířata se usmrcují oxidy uhličitým a uhelnatým ve velkých bednách. Farma měla roční tržby přes deset milionů korun. Za posledních pět let do farmy investoval okolo 30 milionů. "Pak máte ještě tržní hodnotu firmy. Když nastal zákaz, má firma hodnotu nula. V Holandsku je zákaz platný od roku 2023, ale už 15 let předtím měli přechodné období," řekl Vojtíšek.

Zatímco ochránci zvířat přijetí novely vítali, provozovatelé farem poukazovali na to, že český trh kožešin zaplní chovatelé z jiných zemí. Novela zakazuje "chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin". Vztahovat se má na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají i na maso.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

1.2.2019 05:24
Vyplatit kompenzace zcela jistě ano, ale exekucí majetku těch, kdo ten zákon proti vůli občanů procpali do legislativy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

1.2.2019 13:03 Reaguje na Jan Šimůnek
Zase melete nesmysly Šimůnku.. než budete příště volat po exekuci něčího majetku, tak si zjistěte fakta o tom o čem píšete... VĚTŠINOVÁ SPOLEČNOST TO TAKTO CHCE A VOLÁ PO TOM!!! IGNORANTE!!!
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.2.2019 16:20 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vyjma velmi nedůvěryhodných prohlášení zelených na to, co tvrdíte, neexistuje žádný relevantní zdroj. Naopak, volební výsledky zelených jasně ukazují, že s jejich programem sympatizuje jen nepatrné procento občanů.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.2.2019 14:38 Reaguje na Jan Šimůnek
......Průzkum veřejného mínění ukázal, že většina obyvatel ČR souhlasí se zákazem chovu tzv. kožešinových zvířat. Studii zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM)......

https://cvvm.soc.cas.cz/cz/realizovane-vyzkumy

Veřejné mínění o kožešinové módě

Pro zákaz chovu kožešinových zvířat se vyslovilo 70%
Odpovědět
Hu

Hunter

2.2.2019 12:44 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Asi 99,9% společnosti je to úplně jedno, zákaz je výsledkem aktivit úzké skupinky uřvaných magorů, které se tím podařilo zlikvidovat jedno z prosperujících odvětví zemědělské prvovýroby, díky předpodesranosti některých politiků.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.2.2019 14:39 Reaguje na Hunter
......Průzkum veřejného mínění ukázal, že většina obyvatel ČR souhlasí se zákazem chovu tzv. kožešinových zvířat. Studii zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR (CVVM)......

https://cvvm.soc.cas.cz/cz/realizovane-vyzkumy

Veřejné mínění o kožešinové módě

Pro zákaz chovu kožešinových zvířat se vyslovilo 70%
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.2.2019 14:57 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je, že CVVM vyplodilo už větší počet "cinknutých" průzkumů a naopak jejich předvolební odhady se dost míjely s realitou.
Odpovědět
ig

3.2.2019 17:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Škoda, že se to mínění neprojevilo tím způsobem, že by lidi definitivně přestali kupovat kožešiny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist