https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-soud-opet-otevrel-spor-o-nahradu-za-zmarenou-stavbu-vetrnych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší soud opět otevřel spor o náhradu za zmařenou stavbu větrných elektráren

10.11.2023 00:27 (ČTK)
Nejvyšší soud podruhé vyhověl firmě Wind Technology a nařídil opět otevřít spor o náhradu zhruba 265 milionů korun plus úroky za zmařenou stavbu dvou větrných elektráren v katastrálním území Větrov nedaleko Petrovic na Ústecku. Firma získala stavební povolení, pak ochranáři stavbu zablokovali kvůli výskytu silně ohroženého tetřívka obecného. Znovu bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 10. Žalovanou stranou je ministerstvo životního prostředí.
 

Nejvyšší soud, jehož rozsudek je dostupný na úřední desce, už podobné rozhodnutí vynesl loni. Tehdy vytknul odvolacímu Městskému soudu v Praze to, že se dostatečně nezabýval tím, zda rozhodnutí orgánu ochrany přírody skutečně omezilo vlastnické právo firmy, za které náleží náhrada. Městský soud ani napodruhé firmě nevyhověl. Uvedl, že omezení bylo legální a legitimní, odůvodněné veřejným zájmem na ochraně přírody a životního prostředí.

"Nemožnost výstavby VTE (větrných elektráren) představuje z hlediska ústavních principů přípustné omezení vlastnického práva z důvodu ochrany veřejného zájmu," stálo v rozhodnutí městského soudu. Firma znovu podala dovolání, opět uspěla, přičemž tentokrát Nejvyšší soud vrátil spor na úplný začátek. Justice se podle něj dostatečně nezabývala intenzitou omezení a jeho dopady na firmu ani jejím legitimním očekáváním ohledně konkrétního funkčního využití pozemků.

Soudy se teď musí srozumitelněji a přesvědčivěji vypořádat s argumentací firmy a konkrétními okolnostmi případu. "Vypořádání se s argumentací dovolatelky (Wind Technology) bylo v dané věci namístě tím spíše, že jde o věc, která se v soudní praxi objevuje naprosto výjimečně, neexistuje k ní žádná ustálená judikatura a vyznačuje se výrazně individuálními rysy typickými pro tento případ, a současně vzhledem ke kvalitě právní argumentace, jíž je nárok žalobkyně odůvodněn," rozhodl Nejvyšší soud.

Spory trvají více než 15 let. Investor v počátku dosáhl změny územního plánu, získal kladné stanovisko ohledně vlivů na životní prostředí a uspěl i ve stavebním řízení. Projekt ale zastavila Česká inspekce životního prostředí kvůli tokaništi ohroženého tetřívka.

Ochranáři pak neposkytli firmě potřebnou výjimku, neuspěla ani u ministerstva životního prostředí. Správní žalobu zamítl v roce 2011 Městský soud v Praze. Ani Nejvyšší správní soud tehdy nenašel důvod k zásahu. "Stěžovatel v kasační stížnosti zcela pomíjí prvořadý veřejný zájem na zachování populace tetřívka obecného v uvedené lokalitě," rozhodl Nejvyšší správní soud koncem roku 2012.

Další linie sporu se týkala náhrady za nucené omezení vlastnického práva a nyní se jí znovu bude zabývat Obvodní soud pro Prahu 10. Potenciálně při tom jde vzhledem k úrokům o větší sumu než původně žalovaných 265 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

10.11.2023 15:42
Na čo vojakovi tetrívek??
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist