https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-soud-usa-zamitl-stiznost-ekologu-na-hranicni-zed-trumpa
Dost bylo plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší soud USA zamítl stížnost ochránců přírody proti hraniční zdi Donalda Trumpa

4.12.2018 08:30 | WASHINGTON (ČTK)
Trojice spolků v loňském roce zažalovala ministerstvo vnitřní bezpečnosti za to, že povolilo rekonstrukci několika úseků pohraničních bariér a také zkušební výstavbu několika typů zdí.  Ilustrační snímek.
Trojice spolků v loňském roce zažalovala ministerstvo vnitřní bezpečnosti za to, že povolilo rekonstrukci několika úseků pohraničních bariér a také zkušební výstavbu několika typů zdí. Ilustrační snímek.
Nejvyšší soud Spojených států včera zamítl stížnost trojice ekologických uskupení, která zpochybňovala právo administrativy prezidenta Donalda Trumpa postavit na hranicích s Mexikem zeď. Informovala o tom agentura Reuters. Trump učinil z pohraniční zdi ústřední téma své volební kampaně, od bariéry, na kterou zatím od Kongresu USA nedostal peníze, si slibuje zastavení nelegální migrace a pašování drog.
 

Trojice spolků v loňském roce zažalovala ministerstvo vnitřní bezpečnosti za to, že povolilo rekonstrukci několika úseků pohraničních bariér a také zkušební výstavbu několika typů zdí. Ministerstvo se ve svém souhlasu odvolávalo na zákon z roku 1996, který v rámci tažení proti nelegální migraci dává federální vládě pravomoc stavět pohraniční bariéry bez ohledu na dodržování ekologických standardů a bez nutnosti předkládat posudky dopadů na životní prostředí.

A právě tento postup ochránci přírody u federálního soudu napadli, neboť podle nich se zmíněný zákon na rozhodnutí ministerstva vnitřní bezpečnosti nevztahoval. Soudce Gonzalo Curiel ale letos v únoru jejich žalobu zamítl, protože podle zjištění soudu Trumpova administrativa nijak své pravomoci nepřekročila. S tím ochránci přírody nesouhlasili a se stížností se obrátili na Nejvyšší soud USA, který jim rovněž nevyhověl.

Reuters připomněl, že federálního soudce Curiela, který v únoru rozhodl v Trumpův prospěch, prezident v minulosti kritizoval. Týkalo se to případu žaloby podané na Trumpův projekt virtuální univerzity. Případ nakonec skončil mimosoudním vyrovnáním, kdy Trump nespokojené studenty, kteří studium označovali za podvod, vyplatil. Během sporu označoval Trump Curiela za podjatého, neboť je potomkem mexických přistěhovalců.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist