https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejzelenejsi-politici-jsou-v-top-09
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejzelenější politici? Jsou v TOP 09!

30.9.2011 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Z pěti hlasování souvisejících se životním prostředím "stihl" ministr tohoto rezortu Tomáš Chalupa jen jedno.
Z pěti hlasování souvisejících se životním prostředím "stihl" ministr tohoto rezortu Tomáš Chalupa jen jedno.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
V tomto volebním období je nejvíce „zelená“ TOP 09 následovaná Věcmi veřejnými, nejméně proekologicky hlasují poslanci ČSSD. Zajímavým zjištěním je, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ekologická hlasování obvykle nenavštěvuje. Vyplývá to z analýzy asociace ekologických organizací Zelený kruh, která se zaměřila na to, jak hlasovali poslanci ve sněmovně o zákonech, které upravují ochranu životního prostředí.
 

Od června 2010 do září 2011 se v Poslanecké sněmovně konalo pět hlasování o návrzích zákonů či o pozměňovacích návrzích, které byly podle Zeleného kruhu klíčové pro ochranu životního prostředí. Do hodnocení aktivisté zařadili jen ta hlasování, u kterých lze jednoznačně určit, zda byl hlas prospěšný či škodlivý pro životní prostředí. Prospěšnost pro životní prostředí určuje Zelený kruh na základě konzultací s vlastními odborníky a na základě znalosti legislativního procesu.

Samozřejmě vzorek pěti hlasování nelze považovat za zcela reprezentativní. Určité trendy se ale podle Zeleného kruhu dají vypozorovat. Zatímco poslanecký klub TOP 09 a klub Věcí veřejných dosahují nejlepších výsledků, na opačném konci je opozice. Ta má tendenci hlasovat proti všem návrhům koalice, byť by byly prospěšné životnímu prostředí. ODS zůstává svými hlasováními v prostředku. Podle Zeleného kruhu v minulých létech zpravidla vládní strany hlasovaly pro životní prostředí lépe.

Za poslední rok se poslancům podařilo zvýšit poplatky za zastavování zemědělské půdy a schválení poslanecké novely zákona o ochraně ovzduší. Kdo bude tedy chtít postavit dům na dosud zemědělské půdě, připlatí si. A lidem na Ostravsku se snad začne lépe dýchat. Úspěchem podle Zeleného kruhu skončila také hlasování o pozměňovacích návrzích k vládním novelám energetického zákona a zákona o svobodném přístupu k informacím. Negativní naopak bylo schválení senátní novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury.

Chalupa a Drobil: absentéři!

Ačkoliv v prvním roce svého volebního období vykazuje Poslanecká sněmovna obvykle nižší aktivitu, jelikož příprava vládních návrhů trvá nejdéle, může být nižší počet hlasování o životním prostředí způsoben také obecně nižší aktivitou vlády v této oblasti.

Tomu ostatně nasvědčuje také neúčast ministra životního prostředí a poslance Tomáše Chalupy či jeho předchůdce Pavla Drobila na hlasováních. Chalupa má z pěti hlasování čtyři absence, Drobil o jednu méně. „Není obvyklé, aby u návrhů, které se týkají toho konkrétního návrhu souvisejícího s jejich rezortem tito členové vlády chyběli. Jejich účast je celkem podstatná,“ komentuje to Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

Poslanecká rosnička 2011

Jedná se o analýzu, kterou Zelený kruh pořádá již 16 let. Letos dochází ke změně názvu. Původní název analýzy „Kdo je nejkrásnější“ byl letos nahrazen názvem „Poslanecká rosnička“. Analýzu lze vidět zde.

Zelený kruh od roku 1994 zhodnotil celkem 156 hlasování, které se týkaly prospěšnosti pro životní prostředí. Nejlépe pro životní prostředí hlasovali poslanci a poslankyně Strany zelených či KDU-ČSL, dlouhodobě „zelené“ hlasování ČSSD se v minulém volebním období zhoršilo, naopak postoj ODS, zřejmě díky přítomnosti Strany zelených ve vládní koalici, nabralo opačný trend. Jednoznačně sestupný trend má hlasování KSČM.

Poslanecké kluby nejprospěšnější životnímu prostředí

Poslanecký klub Počet poslanců a poslankyň Hlasů k dispozici Hlasů využitých ve prospěch ŽP Hlasů ve prospěch ŽP
TOP 09 a Starostové 41 205 148 72,2 %
VV 21 105 69 65,7 %
ODS 53 265 137 51,7 %
KSČM 26 130 28 21,5 %
Nezařazení 3 15 3 20 %
ČSSD 56 280 54 19,3 %
Zdroj: Zelený kruh
reklama

 
Martin Singr

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist