Někteří zemědělci budou ve středu protestovat formou tzv. spanilé jízdy
Pravidla dotací upravuje strategický plán společné zemědělské politiky. Ministerstvo zemědělství jeho návrh poslalo Evropské komisi k posouzení 28. ledna. Podle AK a ZS se tak stalo bez zohlednění jejich připomínek. Především jim vadí zvýšení dotace na prvních 150 hektarů na 23 procent celkového objemu peněz oproti deseti procentům, což byl plán bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Ministerstvo v reakci na vyjádření organizací uvedlo, že zástupci AK a ZS byli zváni na všechna jednání pracovních skupin o strategickém plánu. "Ministr Zdeněk Nekula se se zástupci dvou zmíněných organizací sešel dva dny po svém jmenování do funkce," doplnil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Prezident AK Jan Doležal zdůraznil, že důvod výběru středy je i symbolický. "První středa v měsíci - zkouška sirén. Chceme ukázat, jak závažná je situace," uvedl. Z protestních jízd bude podle něj vyjmuté hlavní město. "Víme, jaká je dopravní situace v Praze. Nechceme komplikovat lidem život. Smyslem celé akce je zatím - pojďte jednat," uvedl předseda ZS Martin Pýcha. Někteří zemědělci však podle něj právě jízdu traktory po pražských silnicích jako reakci již navrhovali.
V Moravskoslezském kraji se protest zemědělců uskuteční v Opavě. Kolona traktorů by na jízdu městem měla vyjet ve 12:00 z areálu společnosti Zemědělská v Kylešovicích, řekl ČTK předseda Regionální agrární komory Ostravsko Vilém Tomíček.
Předseda přerovské agrární komory Josef Hlavinka uvedl, že v úvahu opět připadá jízda zemědělské techniky s transparenty po Přerově. Zemědělci ve Zlínském kraji by se svými traktory měli vyjet na několika trasách, zjistila ČTK. Při posledním protestu 20. ledna jich vyjela zhruba stovka, tentokrát by jejich počet mohl být ještě vyšší.
Větší účast než 20. ledna plánují také v Plzeňském kraji, protesty chystají na Rokycansku a na severu a jihu Plzeňska. Podle předsedy krajské agrární komory Jaroslava Šímy musí být protest alespoň třikrát větší než v předminulém týdnu. Na Jihlavsku by se středeční akce mohlo zúčastnit okolo 40 traktorů a další techniky, podobně jako 20. ledna, řekl ČTK ředitel okresní agrární komory Vlastimil Vaněk.
Pýcha i Doležal uvedli, že dotační kalkulačka vytvořená ministerstvem pro výpočet podpor podle nových pravidel dává zapravdu jim. Zemědělec, který hospodaří na pouhých 150 hektarech, bude podle jejich výpočtů pobírat zhruba 6000 korun na hektar, zatímco větší zemědělci budou z dotací získávat podstatně méně. Připomněli také, že například producenti chmele mají podle jejich údajů průměrně 973 hektarů, a tudíž podpora pro ně bude menší.
AK a ZS dlouhodobě varují před tím, že snížení dotací pro podniky nad 150 hektarů povede k drastickému útlumu náročnější výroby, jako je produkce mléka nebo masa. Dřívější systém rozdělování dotací náročnější produkci odměňoval, nyní tomu tak ale podle AK a ZS nebude.
Podle ministerstva změny nemohou české zemědělství ohrozit. "Včetně investičních dotací a dalších podpor bude celkový objem dotací ze SZP (společné zemědělské politiky) každoročně zhruba 40 miliard korun. Zvýšení redistributivní platby (dotace na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, pozn. red.) se týká částky 2,6 miliardy korun, která bude přerozdělena na první hektary, a to všem zemědělcům bez rozdílu velikosti," uvedl mluvčí úřadu. Navíc podle něj vzroste celkový objem peněz pro zemědělce díky plánovanému navýšení spolufinancování v dotačním Programu rozvoje venkova v tzv. druhém pilíři ze současných 35 procent na 65 procent.
"Dotace nemají sloužit k tvorbě zisku vybraných zemědělských skupin, ale mají především pomoci menším a středním zemědělcům a také motivovat zemědělce k šetrnějšímu hospodaření v krajině," sdělil mluvčí ministerstva. "Ze všech výše uvedených důvodů ministerstvo zemědělství odmítá ustupovat nátlaku některých zájmových skupin. Je však nadále připraveno vést klidnou a racionální debatu," doplnil.
Podle místopředsedy Asociace soukromého zemědělství Štefla říkají AK a ZS polopravdu a štvou lidi proti vládě i sami proti sobě. "To, co se nelíbí AK a ZS, je jedině to, že se více podpoří nejmenší zemědělské podniky," uvedl. Podporou zemědělců do 150 hektarů se podle Štefla vyrovnává disproporce, která dosud byla. Zemědělci navíc vedle přímých plateb mohou získat další peníze z Programu rozvoje venkova, dodal.
reklama