https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecka-policie-zacala-s-vyklizenim-lesa-u-uhelneho-dolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německá policie začala s vyklízením lesa u uhelného dolu Video

14.9.2018 00:18 (ČTK)
Německá policie začala včera vyklízet protestní tábora v západoněmecké lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les).
Německá policie začala včera vyklízet protestní tábora v západoněmecké lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německá policie začala včera vyklízet protestní tábora v západoněmecké lokalitě Hambacher Forst (Hambašský les). Ekologičtí aktivisté neuposlechli výzvu, aby opustili své přístřešky v korunách stromů, které vybudovali ve snaze zabránit vykácení lesa a následné těžbě uhlí, informovala agentura DPA. Les u Hambachu, asi 35 kilometrů západně od Kolína nad Rýnem, je v Německu symbolem ochrany životního prostředí a boje proti těžbě uhlí.
 

Policisté už na místě zásahu zakročili proti skupině lidí, která se snažila vyklizení lesa bránit blokádou vsedě. Protestující policie odnesla, aniž by lidé kladli odpor, uvedla DPA. Podle televizní stanice n-tv se nyní příslušníci zasahujících jednotek snaží dostat první aktivisty ze stromů.

V Hambašském lese vzniklo celkem 50 až 60 přístřešků v korunách stromů. Ekologičtí aktivisté, kteří v nich zčásti žijí již od roku 2012, se snaží zabránit vykácení lesa, se kterým chce energetická společnost RWE začít v říjnu. Lokalita leží na okraji rozsáhlého povrchového dolu na hnědé uhlí.

Hambacher Forst (Hambašský les).
Hambacher Forst (Hambašský les).
Foto | Andreas Magdanz / wikimedia commons

Policie začala vyklízet les na základě rozhodnutí městě Kerpen, v jehož katastru lokalita leží. Příbytky v korunách stromů podle místních úřadů představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Podle aktivistů je to ale jen záminka pro to, jak RWE umožnit na místě těžit.

Podle RWE je těžba na území lesa nezbytná k pokrytí potřeb německých uhelných elektráren.

Pro policii spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko jde podle DPA o největší akci za posledních několik let. Na zásah je připraveno 2500 až 3000 policistů. Vedení policie počítá s tím, že by zásah mohl trvat dlouho, podle n-tv si proto policisté nemohou brát prozatím dovolenou až do 23. prosince. Na místě zásahu jsou vodní děla i příslušnici zvláštní jednotky vycvičení pro práci ve výškách.

Počet ekologických aktivistů, kteří se v současnosti na území nacházejí, není jasný. Ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul varoval, že se na místo sjeli i levicoví extremisté, kteří jsou připraveni sáhnout k násilí.

"Tím dnes začíná celoněmecká masová mobilizace," reagovala skupina hnutí bojujících proti vykácení lesa na zahájení policejního zásahu. "V následujících dnech se bude na demonstracích, blokádách vsedě a procházkách po lese v zájmu zachování lesa podílet tisíce lidí," dodala a varovala před "masovými akcemi občanské neposlušnosti".

Les mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, ve kterém rostou stovky let staré duby a buky a kde žijí chránění živočichově včetně netopýra velkouchého, je v Německu symbolem odporu vůči těžbě uhlí. Počátkem září proti plánu rozšiřování uhelného dolu a na podporu německých ochránců lesa protestovaly v Praze před německým velvyslanectvím asi tři desítky lidí. Jeden z řečníků tehdy přirovnal symbolický charakter Hambašského lesa k severočeskému Hornímu Jiřetínu, který dlouhodobě bojuje proti prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Město na Mostecku leží v sousedství Lomu ČSA.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist