Německo s ohledem na ekologii vyzvalo k pozastavení rozvoje hlubokomořské těžby
Německo, které je čtvrtou největší ekonomikou světa, se přidalo k zemím jako Francie či Nový Zéland. Apelují na to, aby těžebnímu průzkumu mořského dna předcházel výzkum dopadů na ekologii. Německé automobilky Volkswagen a BMW už dříve uvedly, že nebudou kupovat kovy vytěžené z mořského dna.
Krok Německa patrně změní vývoj jednání ISA o předpisech pro hlubokomořskou těžbu, uvedl spoluzakladatel Koalice na ochranu hlubokého moře Matthew Gianni. Dodal, že některé státy zastoupené v ISA začaly hlasitěji vyjadřovat obavy o životní prostředí. Orgán OSN o regulaci hlubokomořské těžby letos jedná už potřetí.
"Německá vláda chce zdůraznit své stanovisko, že současné poznatky a dostupné vědecké znalosti nejsou zatím dostatečné ke schválení těžby na mořském dně," uvedla v pondělí německá delegace na zasedání ISA. Svůj požadavek na pozastavení těžby označila za preventivní.
Berlín nepodpoří žádné plány na hlubokomořskou těžbu, "dokud nebudou dostatečně prozkoumány hlubokomořské ekosystémy a dopady hlubokomořské těžby", dodala delegace v prohlášení, které dnes sdílelo německé ministerstvo životního prostředí.
Spolkový ústav pro geologické vědy a přírodní zdroje (BGR) má od července 2006 smlouvu na průzkum hornin bohatých na mangan o rozloze 77 230 kilometrů čtverečních mořského dna v severním Tichomoří. Smlouva, původně uzavřená na 15 let, byla loni prodloužena o dalších pět let.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Pavel Hanzl
3.11.2022 06:53Jediné řešení je maximální recyklace, tj. cirkulární ekonomika.
Což je součást toho nenáviděného grýndýlu.
Svatá Prostoto
3.11.2022 12:18 Reaguje na Pavel HanzlJinak je fakt, že mne taky napadlo jak je fajn, že Německo chrání oceány, ale vytěžit Krušné hory kvůli lithiu by mu nevadilo:-) ... teda, samozřejmě hlavně tu část na naší straně hranic.-))).