Německo vyřešilo ekologické spory, chce zrychlit stavby větrných elektráren
"Výhrady před lety vedly k nešťastnému zauzlení, dnes jsme ale ten uzel rozmotali," řekl Habeck. Oba ministři se shodli, že urychlení výstavby nových větrných elektráren je nejen důležité na cestě k uhlíkové neutralitě, ale ve světle ruské invaze na Ukrajinu je to nezbytné pro energetickou bezpečnost Německa.
Obě ministerstva měla ještě za předchozí vlády kancléřky Angely Merkelové odlišný postoj k souladu výstavby a ekologie, především pak mezi potřebou záborů půdy a ochranou přírodních druhů. Výsledkem tak byly zamítnuté projekty větrných elektráren. To by nyní mělo být minulostí.
"Díky naší dohodě bude možná tolik potřebná rychlá výstavba větrných elektráren za dodržení nejvyšších ekologických standardů ochrany," řekla Lemkeová. Jedním z klíčových bodů je příprava prvních celoněmeckých standardů pro ověřování a vyhodnocování rizik srážky ptáků s listy větrných turbín. Habeck v této souvislosti zmínil i technická řešení, která by kolizím měla bránit.
Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až sto procent, nyní tento podíl činí asi 40 procent. Současné tempo výstavby větrných parků je pro takové plány pomalé, na což Habeck a také energetické a strojírenské svazy opakovaně upozorňují.
Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly žádné německé větrné elektrárny. Německo předpokládá, že každá spolková země uvolní pro zdroje energie z větru dvě procenta plochy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
4.4.2022 17:32Sázka na ruské přátelství a jeho fosilní suroviny jim nevyšla (nikoliv jejich vinou) , a tak se ženou do druhého extrému - OZE nade vše .
Cena energií se následně přelije do všech navazujících výrob a služeb, čímž dojde k výraznému zdražení a nekonkurenceschopnosti v porovnání se zbytkem světa. Kdo pochybuje ať si najde grafy HDP EU -USA - Číny a podívá se na posledních dvacet let.
EU jde dolů, USA se drží a Asie strmě stoupá.
ČR by neměla trpně čekat až přijde kat s pacholky a svou energetickou politiku realizovat zcela odlišným způsobem, nezávislým na " zweite Energiewende našeho západního souseda".
Jaroslav Řezáč
5.4.2022 07:27 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
22.6.2022 08:55 Reaguje na Miroslav Vinklerhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-financi-je-proti-zakazu-prodeje-novych-aut-se-spalovacimi-motory
Slavomil Vinkler
4.4.2022 17:57Svatá Prostoto
5.4.2022 12:30https://www.denik.cz/staty-eu/nemecko-bavorsko-vetrne-elektrarny-20220204.html