https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-vyresilo-ekologicke-spory-chce-zrychlit-stavby-vetrnych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo vyřešilo ekologické spory, chce zrychlit stavby větrných elektráren

4.4.2022 16:33 | BERLÍN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německo uzavřením ekologického sporu mezi ministerstvy hospodářství a ochrany životního prostředí učinilo krok ke zrychlení výstavby pevninských větrných elektráren. Dnes to na společné oznámili ministr hospodářství Robert Habeck a ministryně ochrany životního prostředí Steffi Lemkeová. Spor se týkal především ochrany druhů.
 

"Výhrady před lety vedly k nešťastnému zauzlení, dnes jsme ale ten uzel rozmotali," řekl Habeck. Oba ministři se shodli, že urychlení výstavby nových větrných elektráren je nejen důležité na cestě k uhlíkové neutralitě, ale ve světle ruské invaze na Ukrajinu je to nezbytné pro energetickou bezpečnost Německa.

Obě ministerstva měla ještě za předchozí vlády kancléřky Angely Merkelové odlišný postoj k souladu výstavby a ekologie, především pak mezi potřebou záborů půdy a ochranou přírodních druhů. Výsledkem tak byly zamítnuté projekty větrných elektráren. To by nyní mělo být minulostí.

"Díky naší dohodě bude možná tolik potřebná rychlá výstavba větrných elektráren za dodržení nejvyšších ekologických standardů ochrany," řekla Lemkeová. Jedním z klíčových bodů je příprava prvních celoněmeckých standardů pro ověřování a vyhodnocování rizik srážky ptáků s listy větrných turbín. Habeck v této souvislosti zmínil i technická řešení, která by kolizím měla bránit.

Německo chce do roku 2030 získávat až 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a do roku 2035 až sto procent, nyní tento podíl činí asi 40 procent. Současné tempo výstavby větrných parků je pro takové plány pomalé, na což Habeck a také energetické a strojírenské svazy opakovaně upozorňují.

Německo loni vybudovalo 484 pevninských větrných elektráren s instalovaným výkonem 1925 megawattů, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst nově instalovaného výkonu o 35 procent. Na moři v loňském roce nevznikly žádné německé větrné elektrárny. Německo předpokládá, že každá spolková země uvolní pro zdroje energie z větru dvě procenta plochy.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

4.4.2022 17:32
Němci jsou nepoučitelní. Protože mají zásadní vliv na fungování EU a drží předsedu EK lze dovodit, že také celá EU bude tančit jak bude Berlín pískat.

Sázka na ruské přátelství a jeho fosilní suroviny jim nevyšla (nikoliv jejich vinou) , a tak se ženou do druhého extrému - OZE nade vše .

Cena energií se následně přelije do všech navazujících výrob a služeb, čímž dojde k výraznému zdražení a nekonkurenceschopnosti v porovnání se zbytkem světa. Kdo pochybuje ať si najde grafy HDP EU -USA - Číny a podívá se na posledních dvacet let.
EU jde dolů, USA se drží a Asie strmě stoupá.
ČR by neměla trpně čekat až přijde kat s pacholky a svou energetickou politiku realizovat zcela odlišným způsobem, nezávislým na " zweite Energiewende našeho západního souseda".
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2022 07:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
ono to tak je, pro energetickou burzu je Německo referenční zemí, tedy ty Německé nesmysly nám zdražují energie...dokud z té burzy neodejdem
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.6.2022 08:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Nesmysly jak dycky. Evropa je nejbohatší kontinet světa a tak nemusí nikam chvátat - vy jako "ekolog" byste to měl chválit a ne kritizovat.
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ministr-financi-je-proti-zakazu-prodeje-novych-aut-se-spalovacimi-motory
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

4.4.2022 17:57
Bližší košile, než kabát (tedy eletrika aspoň někdy, ptáci a příroda až potom)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

5.4.2022 12:30
To jsem zvědav, jak jim to budování v praxi půjde. V řadě spolkových zemí z těch příšer nadšení tedy nejsou, viz. Bavorsko.

https://www.denik.cz/staty-eu/nemecko-bavorsko-vetrne-elektrarny-20220204.html
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.4.2022 16:50
Vyřešilo ekologické spory o větrníky? Tak upřímnou soustrast pozůstalým. Šlo o minimální vzdálenosti vetrníků od sídel a rozhodnutí o tažení sítí na pozemcích se také nelíbila, i o výšku verrníků byly spory a kdovíco ještě. Tak už lidé nebudou klást odpor a bude se vesele stavět...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist