https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-ostrov-je-kolebkou-tulenich-mladat-v-severnim-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý ostrov je kolébkou tuleních mláďat v Severním moři Video

22.3.2020 00:22 (ČTK)
Každoročně mezi listopadem a lednem je duna Helgolandu přeplněná tuleni, kteří se sem přicházejí rozmnožovat. / Ilustrační foto
Každoročně mezi listopadem a lednem je duna Helgolandu přeplněná tuleni, kteří se sem přicházejí rozmnožovat. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V Severním moři, asi 60 kilometrů od německého pobřeží, přitahuje ostrov Helgoland se svými impozantními strmými břehy mnoho turistů i v zimě. Ti však neobdivují divokou krajinu, píše agentura AFP. Také na koupání je tu voda příliš chladná. Ostrov, který za obou světových válek sloužil jako základna ponorek, bičují vichry a pěkné počasí tu bývá vzácností. Ne, turisté sem každoročně přicházejí, aby přihlíželi jinému představení.
 

Každoročně mezi listopadem a lednem je duna Helgolandu, což v němčině znamená "svatá země", přeplněná tuleni, kteří se sem přicházejí rozmnožovat. Novorozenci s bílou kožešinou a vzhledem plyšové hračky budí u amatérských fotografů nadšení. "Jsou tak blízko. Dívám se na ně často v televizi, ale tady to je úžasné," vysvětlovala již dříve německá turistka Karin, která ostrov navštívila.

Podle sdružení Jordsand, které usiluje o zachování biodiverzity pobřeží, se tu od listopadu narodilo více než 520 mláďat.

Ačkoli jsou malí tuleni k pomilování, v dospělosti mohou vážit až 300 kilogramů a neváhají kousat, aby se bránili.

Strážkyně Ute Fauschová připomíná problém. "Turisté se někdy zapomenou a příliš se k tuleňům přiblíží. To má v létě negativní důsledky, protože tuleni si na člověka zvykají. Když si pak chtějí ve vodě hrát, mohou koupající se lidi zranit," říká. Proto tu byl postaven dřevěný chodníček, aby se turisté drželi v patřičné vzdálenosti. A to také proto, že v posledních letech počet tuleňů shromažďujících se na pláži vzrostl.

"Je jich stále více. Podle mého názoru to je proto, že tu je hojnost potravy," uvádí Elmar Ballstädt, člen sdružení Jordsand.

Podle vědců je jednou z možných příčin zvýšení teploty vody o 1,6 stupně Celsia v posledních 45 letech. Jde o důsledek oteplování klimatu. "Jestliže však voda stoupne, budeme mít nepochybně nové problémy," dodává Elmar Ballstädt. Plocha, která je na ostrově k dispozici, by tak byla menší.

Tulení samice na Helgolandu rodí a novorozenci zůstávají ještě tři týdny u matky, která je kojí, než vstoupí do vody. V nadcházejících týdnech malí tuleni vyplují do vod, avšak neopustí Severní moře. A na jaře se na Helgoland vrátí, vymění si tu kožešinu a znovu se ocitnou v hledáčku fotografů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist