Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti
"Ochrana klimatu se podaří jen tehdy, pokud ji bude doprovázet hospodářská prosperita," řekl Habeck. "Elektřinu potřebují všichni. A v mém největším zájmu je, aby ceny elektřiny šly dolů. O tom mě nemusíte přesvědčovat," poznamenal. Dodal také, že z přechodu vysoce průmyslového Německa na bezuhlíkové hospodářství se musí stát vzor úspěchu.
O nezbytnosti ekologicky šetrného průmyslu je přesvědčen i Russwurm. "Nutnost rozhodného boje proti klimatickým změnám není třeba zpochybňovat," řekl. "Cílů, které jsme si pro dekarbonizaci stanovili, chce německý průmysl dosáhnout raději rychle než pomalu. Ale jedno nechceme, a to zánik kvůli ztrátě konkurenceschopnosti," dodal.
Mnohé podniky v Německu podle Russwurma bojují o přežití kvůli vysokým cenám energií. Jako řešení proto navrhuje snížit daň z elektřiny na minimum povolené Evropskou unií a snížit síťové poplatky pro všechny spotřebitele. "To by byla velká úleva," řekl.
V Německu nyní jako ochrana před prudkými změnami cen energií platí do konce letošního roku brzda, kterou je možné prodloužit do konce dubna nadcházejícího roku. Prodloužení platnosti cenových limitů podporuje nejen Habeck, ale také ministr financí Christian Lindner. Berlín na toto téma už vyjednává s Evropskou komisí (EK).
Habeck a také spolkový kancléř Olaf Scholz opakovaně zdůrazňují, že zárukou dostupných cen elektřiny je přechod z fosilních paliv na obnovitelné zdroje. Do roku 2030 chce proto Německo získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, mimo jiné i z větrných a solárních elektráren. V loňském roce to bylo 46 procent a pro letošní rok Habeck očekává překonání hranice 50 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Richard Vacek
27.9.2023 20:20A pokud náhodou naleznou příčinu, tak jestli chtějí v nastoupeném směru pokračovat až do trpkého konce, nebo zavelí "čelem vzad!".
Naše cesta nedostatečného budování zelených zdrojů bohužel vede k drahé elektřině.
Richard Vacek
28.9.2023 11:24 Reaguje naEmil Novák
29.9.2023 10:32 Reaguje naJe to dané tím, že obnovitelné zdroje mají sice nízké variabilní náklady, které určují cenu silové elektřiny, ale aby se vůbec vyplatilo provozovat, dotuje se jejich provoz v Německu desítkami miliard Eur ročně. Navíc např. vyvolávají obrovské náklady provozovatelům přenosových a distribučních soustav, takže na síťových poplatcích platí Němci někdy víc než na samotné elektřině.
Dále Češi nejsou uhelní a Němci nejsou obnovitelní, jak se článek snaží tvrdit, podíl uhlí na výrobě elektřiny v Německu a ČR je podobný.
Pavel Hanzl
30.9.2023 20:08 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
30.9.2023 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl2) Dotace jdou na dobu, kdy ty občasné zdroje vyrábí, protože vyrábí obvykle všechny současně bez ohledu na to, jestli tu elektřinu zrovna někdo potřebuje nebo nepotřebuje, proto je silová elektřina levná ale celkové náklady naopak vysoké, jen jsou přesunuté do jiné kolonky na faktuře.
3) Z "uhláku" se nic nedotuje ale naopak brutálně daní, mj. aby bylo z čeho dotovat ty "levné" OZE.
Pavel Hanzl
30.9.2023 20:04 Reaguje naEmil Novák
30.9.2023 20:48 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2023 08:34 Reaguje na Emil NovákEkonomický odhad je složitější. Celé zařízení bylo možná 2 - 3x dražší na instalovaný kWp, než postavit fve park někde na rovině (výrazně složitější montáž, našponovaná cena), a hlavně nevím, jak se bude vyvíjet cena elektřiny.
Proti předválečné by byla teoretická 8 let, reálná spíš 12. Pokud se bude ale držet podlimitem, je to rázem 6 - 8. A životnost panelů je asi 35 let, ostatních prvků asi 20 (záruky jsou 25 panely, 11 let zbytek).
Samozřejmě do toho nevstupují žádné dotace.
A ještě poznámka: ti lojzíci kvůli pohodlnosti namontovali panely jen na jihozápadní stranu, bo jihovýchodní je hůře přístupná a museli by panely tahat rukama. Rozšíření o další 4 kWP by mě stálo dalších asi 130 taléřků i s masivní baterií, ovšem mudrovat nad tím budu až za rok a nevím, jestli by to bylo vůbec k něčemu. Pokud by si někdo v domě koupil elkáru, tak určitě.
Emil Novák
1.10.2023 15:13 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2023 17:21 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.10.2023 17:53 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
29.9.2023 08:59tu náklady na přenosové sítě pracující s velkými výkyvy a taky provoz záložních zdrojů. Je to jako si doma pořídit fotovoltaiku s kapacitou pro
zimní měsíce a nevědět, co s nadbytkem elektřiny v létě. Pokud by to bylo
bez dotací, tak je to propadák a k tepelnému čerpadlu by bylo v ostrovním
režimu nutné pořídit i záložní zdroj zatížený ekologickou daní. Ve výsledku tak zdroje dva a duplicita i s náklady na údržbu a opravy. Ekonom to sice
zavrhne, ale ekolog bez technického a ekonomického vzdělání to prosadí.
Je to jako v té písničce: Já na to mám, já si vyskočím , já si poskočím.
Němci na to dlouho investicemi měli, ale ty docházejí a podniky si
uvědomily, že na vyskakování to už není a že s podnikáním odskočí tam,
kde vládnou technici a ekonomové, místo ekologů jako v Německu a EU!.
Pavel Hanzl
30.9.2023 19:57 Reaguje na Břetislav MachačekEmil Novák
30.9.2023 20:16 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
1.10.2023 08:40 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
1.10.2023 15:16 Reaguje na Pavel HanzlJestli vám vadí že někdo upřednostňuje fakta před "fantastickými bláboly mimo realitu", tak to je jen váš problém.