https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecti-vedci-pojmenovali-novy-druh-sneka-po-grete-thunbergove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.1.2021 17:37 | BERLÍN (ČTK)
Pro Thunbergovou nejde o první poctu tohoto druhu. Jeden živočišný druh byl po ní pojmenován už loni - shodou okolností šlo také o miniaturního plže.
Pro Thunbergovou nejde o první poctu tohoto druhu. Jeden živočišný druh byl po ní pojmenován už loni - shodou okolností šlo také o miniaturního plže.
Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. Miniaturní, asi tři milimetry dlouhý sladkovodní plž, který žije na Novém Zélandu, získal jméno Opacuincola gretathunbergae. Podle univerzity v Greifswaldu jde o vyjádření respektu k činnosti mladé Švédky, která stála u zrodu hnutí Fridays for Future, uvedla agentura DPA.
 

Vědci popsali objev nových druhů v odborném magazínu European Journal of Taxonomy. Kromě Thunbergové jedním z nových jmen (Obtusopyrgus farri) vzdali hold i novozélandskému hudebnímu skladateli Garethu Farrovi.

Pro Thunbergovou nejde o první poctu tohoto druhu. Jeden živočišný druh byl po ní pojmenován už loni - shodou okolností šlo také o miniaturního plže, který byl objeven v pralese na ostrově Borneo. Ten nese název Craspedotropis gretathunbergae.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

28.1.2021 19:12
Příhodnější by bylo, kdyby po ní pojmenovali nějakou pijavici, klíště nebo štěnici. No, snad se to časem napraví.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.1.2021 19:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ale i šnek je pocta...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

28.1.2021 19:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Co Vám ten šnek udělal?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.1.2021 13:35
A od této chvíle se asi plž stane agresivní a invazní. Ke Gretě se více hodí Plzák Španělský.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist