https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/neni-jasne-zda-mel-muz-ustknuty-hadem-na-hradecku-povoleny-chov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Není jasné, zda měl muž uštknutý hadem na Hradecku povolený chov

24.6.2019 00:08 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Minulý čtvrtek uštknutého chovatele přepravil vrtulník do specializované pražské nemocnice. Policie dříve uvedla, že šlo o velmi nebezpečnou zmiji paví, která patří k nejedovatějším hadům. / Ilustrační foto
Minulý čtvrtek uštknutého chovatele přepravil vrtulník do specializované pražské nemocnice. Policie dříve uvedla, že šlo o velmi nebezpečnou zmiji paví, která patří k nejedovatějším hadům. / Ilustrační foto
Foto | Saleem Hameed / Wikipedia Common
Veterináři zjišťují, jestli chovatel uštknutý minulý čtvrtek na Hradecku jedovatým hadem, měl v zařízení, kde se událost stala, potřebná povolení pro chov exotických plazů. Neštěstí se mělo stát v Bioparku Štít v obci Klamoš. Chovatel má ještě jedno podobné zařízení v Praze, tam povolení pro chov jedovatých hadů má. V pátek to řekl ředitel krajské veterinární správy Aleš Hantsch.
 

Policie, která vyšetřuje okolnosti případu, dosud zraněného chovatele kvůli jeho zdravotnímu stavu nevyslechla. Minulý čtvrtek uštknutého chovatele přepravil vrtulník do specializované pražské nemocnice. Policie dříve uvedla, že šlo o velmi nebezpečnou zmiji paví, která patří k nejedovatějším hadům.

"Cílem kontroly bude hlavně to, jak se (plazi) v Bioparku Štít objevili. Pro chov těchto jedovatých hadů má povolení v Praze. V naší databázi máme v zařízení, kde se to stalo, registrovaný pouze chov šelem a primátů," řekl Hantsch.

Kontrola by se měla v bioparku uskutečnit v tomto týdnu. "Krajská veterinární správa vydala registraci pro Biopark Štít s tím, že jsme mu určili, jaká zvířata a v jakém množství tam bude moct chovat. Plazi jako druh v tom nejsou. Výsledek kontroly nebudu ale předjímat," řekl Hantsch.

Biopark Štít je soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále želvy, koně, drůbež i kozy.

Biopark Štít se do povědomí veřejnosti dostal loni v červenci, když tam z klecí utekli dva tygři a jeden lev. Zvířata, která v bioparku pobývala dočasně v přepravní kleci na valníku, po jejich útěku uspali veterináři, nikdo nebyl zraněn. Policie případ odložila. Šelmy byly vyřazenými zvířaty z cirkusu od Berlína. Podle veterinářů biopark dostatečně nezajistil klec proti útěku šelem. Majitel bioparku dostal pokutu 30.000 korun za to, že je řádně nezabezpečil a další pokutu v řádech desítek tisíc korun za to, že dovoz zvířat řádně neoznámil úřadům.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist