https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nespokojeni-nemecti-zemedelci-zablokovali-centrum-berlina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nespokojení němečtí zemědělci zablokovali centrum Berlína Video

27.11.2019 00:27 | BERLÍN (ČTK)
Desítky tisíc zemědělců s traktory včera na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína.
Desítky tisíc zemědělců s traktory včera na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Desítky tisíc zemědělců s traktory včera na protest proti stále přísnějším pravidlům na ochranu životního prostředí zablokovaly centrum Berlína. Na demonstraci s projevem vystoupila ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová, která podpořila jasná pravidla ochrany spodních vod a hmyzu. Zemědělci její vystoupení odměnili hlasitým bučením, napsala agentura DPA. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová vyzvala Němce, aby se snažili problémům farmářů lépe porozumět.
 

Do centra metropole včera podle pořadatelů dorazilo 5600 traktorů a 40.000 nespokojených zemědělců. Policie napočítala v ulicích hlavního města celkem 8600 traktorů, ne všechny ale podle ní dojely až k Braniborské bráně, kde se demonstrace konala.

Na transparentech měli protestující sedláci hesla jako "Žádní zemědělci, žádné jídlo, žádná budoucnost", "Když zruinujete sedláky, budete jídlo dovážet" či "Spolu místo proti sobě". "My zemědělci toho máme plné zuby, že jsme otloukánci národa," řekl agentuře DPA Norbert Stamm, který obhospodařuje pole v okolí Leverkusenu. Sedláci si podle něj zaslouží větší respekt i odpovídající ohodnocení.

Během projevu ministryně životního prostřední Schulzeové, ve kterém sedlákům řekla, že chce být součástí řešení a ne jeho překážkou, se k ní mnozí nespokojení hospodáři demonstrativně otočili zády. "Máme plné zuby téhle ideologické politiky," křičel na ministryni někdo z davu. Schulzeová na farmáře apelovala, že je i v jejich zájmu chránit přírodu. Poukázala také na to, že každý Němec ročně odvádí 114 eur (asi 2900 Kč) na společnou unijní zemědělskou politiku, díky které pak zemědělci čerpají dotace.

Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová Němce vyzvala, aby se snažili zemědělcům lépe porozumět. "Mají toho plné zuby, že je někdo z městské perspektivy poučuje, jak má zemědělství vypadat," řekla ministryně při debatě v parlamentu, která se konala v době protestu v nedaleké budově Říšského sněmu. Lidé si podle ní musejí uvědomit, že zemědělci nejsou jen jacísi "krajinní zahradníci", ale že vyrábějí potraviny. Klöcknerová se ale zároveň postavila za přísnější pravidla při hnojení, která se některým farmářům nelíbí.

Sedláci se bojí o svou budoucnost, kterou podle nich ohrožuje zpřísňování pravidel ochrany přírody. Na problém se proto rozhodli upozornit nejen demonstrací, ale i zablokováním dopravy v metropoli. V uplynulých týdnech se podobné akce uskutečnily i v jiných německých městech, včetně Hamburku či Bonnu. Do bývalé západoněmecké metropole dorazilo v říjnu dokonce 6000 traktorů.

Před Braniborskou bránou zemědělci dnes rozmístili také šlapací traktory, které se ihned staly atrakcí pro děti.

Konvoje traktorů, které byly dlouhé i 20 kilometrů, ochromily dnes dopravu v Berlíně. Zablokován byl například tah mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem.

Policie zemědělce během dne varovala, že ačkoliv se dá traktorem projet přes ledasco, bude lepší, když to řidiči dělat nebudou. Veškeré škody po vjezdu na zelené plochy a chodníky totiž budou i s registračními značkami zemědělských strojů zdokumentovány.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist