Nevládky na Rio+20: Politici naprosto selhali, lidé si musejí pomoct sami
Některé nevládní organizace jsou návrhem natolik znechucené, že požadují, aby byla z hned prvního paragrafu textu odstraněna zmínka o účasti občanské společnosti. Ve zmíněné pasáži totiž šéfové států „s plnou spolúčastí občanské společnosti“ obnovují své závazky týkající se udržitelného rozvoje.
„Doufali jsme, že tato konference bude o životě, o budoucnosti našich dětí, o lesích, řekách a oceánech, na kterých jsme všichni závislí,“ řekl dnes novinářům výkonný ředitel Světového fondu na ochranu přírody Lasse Gustavsson. „V navrženém textu ale nejsou vůbec žádné závazky! Takže po dvou letech sofistikovaných diplomatických jednání na půdě OSN jsme se dočkali závěru, který přinese jen víc bídy, víc konfliktů a více ničení životního prostředí,“ dodal.
Názor jeho organizace na konferenci je jasný: „Politické závěry téhle konference udržitelný rozvoj vůbec nepodporují. Zelená ekonomika si bude muset pomoci sama bez požehnání nejvyšších politiků.“
Stejně kriticky se vyjádřil i politický ředitel Greenpeace Daniel Mittler, podle něhož je konference naprostý propadák. „Rozvinuté země se na tomto setkání chovaly naprosto pokrytecky,“ je přesvědčen Mittler. Podle jeho názoru přijely bez peněz a bez vůle k závazkům. „Tvrdí, že nemají peníze na udržitelný rozvoj, a přitom utrácejí obrovské částky na dotování fosilních paliv. Tyto peníze by mohly okamžitě použít na udržitelnou budoucnost a ne na pomáhání společnostem, které se řídí jen krátkodobým ziskem.“
Daniel Mittler si zároveň postěžoval, že země byly na konferenci velmi blízko dohodě o lepší ochraně volných moří (jde o oblasti mimo teritoriální vody jednotlivých států – pozn. aut.), ale zcela neobvyklá aliance Spojených států amerických, Kanady, Ruska a Venezuely tuto dohodu potopila. „Politici v Riu zase jednou upřednostnili zisk soukromých společností před zájmy našich dětí.“
Rovněž podle Barbary Stockingové, výkonné šéfky organizace Oxfam, byly hlavním důvodem, proč konference neuspěla, peníze. „Země G77 měly naprostou pravdu, když říkaly, že od nich rozvinuté země nemůžou očekávat závazky týkající se udržitelného rozvoje, pokud k tomu neposkytnou finanční podporu.“
Jak dodala, je ostudou rozvinutých zemí, že se v navrženém dokumentu zavazují pomáhat chudým zemím pouze v míře, k níž se zavázaly už před několika lety a kterou neplní (jde o závazek rozvinutých zemí věnovat na rozvojovou pomoc 0,7 % hrubého národního důchodu).
Peter Lehner, výkonný ředitel organizace National Resource Defense Council, ovšem upozornil, že by celá konference Rio+20 neměla být zaměňována za politický dokument, který má být jejím výsledkem. „Svět se nedá zachránit žádným dokumentem, pro to je potřeba něco udělat. A taková akce občas potřebuje katalyzátor.“
Podle něj se na doprovodných akcích konference uskutečňuje obrovské množství důležitých setkání. „Zcela bez souvislosti s nějakým oficiálním dokumentem se země, komunity nebo firmy individuálně zavazují věnovat se nejnaléhavějším problémům naší planety,“ dodal Lehner. Jeho organizace se všechny dobrovolné závazky oznámené na konferenci Rio+20 snaží zaznamenat na speciální stránce cloudofcommitments.org. Zmíněné aktivity podle neziskových organizací jen potvrzují, že o udržitelný rozvoj se musejí starat především sami lidé. Spoléhat na nejvýše postavené politiky je zbytečné, protože ti nic takového v současně době nejsou schopní prosazovat.
Nevládním organizacím přitom dávají za pravdu i mnozí politici. Spousta zemí s výsledným textem vůbec není spokojená, žádná z nich však nechtěla být překážkou dohody. Členové několika delegací Ekolistu ale řekli, že se podle nich dohoda uzavřená den před začátkem vlastní konference pod patronací Brazílie už velmi pravděpodobně nebude měnit. Je proto trochu otazníkem, co vlastně nejvyšší političtí představitelé na konferenci dělají kromě toho, že na plénu přednesou svůj projev. O úplně zbytečný výlet ale prý nejde. Díky přítomnosti armády politiků na jednom místě se totiž báječně daří stihnout obrovské množství bilaterálních jednání.
reklama