https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/neznamy-pachatel-poskodil-na-zlinsku-pres-sto-ovocnych-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Neznámý pachatel poškodil na Zlínsku přes sto ovocných stromů

25.3.2022 17:26 | SLAVIČÍN (ČTK)
https://www.policie.cz/clanek/nekdo-poskodil-vice-nez-100-ovocnych-stromu.aspx
https://www.policie.cz/clanek/nekdo-poskodil-vice-nez-100-ovocnych-stromu.aspx
Neznámý pachatel poškodil u Slavičína na Zlínsku přes sto ovocných stromů. Pátrají po něm policisté, za poškození cizí věci mu hrozí až roční vězení. Škoda, která majitelům stromů vznikla, je 250 000 korun, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
 

Případem se zlínští kriminalisté zabývají od čtvrtka. "Prověřují poškození celkem 108 kusů ovocných stromů, zejména trnek (slivoní), kterým vandal odřezal nebo poškodil koruny a v některých případech i boční větve," uvedla mluvčí.

Více než 300 ovocných stromů podle ní vysadili dva muži před sedmi lety na oplocený pozemek za Slavičínem ve směru na Vlachovice-Vrbětice. "O stromy se pravidelně starali. Naposledy byly všechny stromy v pořádku ve středu kolem patnácté hodiny, kdy odtud jeden z majitelů odcházel. Ve čtvrtek v deset hodin dopoledne, když na pozemek opět přišel, zjistil, že většina stromů je poškozených. Zavolal proto na policii," uvedla Kozumplíková.

Policisté pachatele podezírají ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. V případě vypátrání a odsouzení mu hrozí až roční nepodmíněný trest. O pomoc při pátrání žádá policie také veřejnost. Pokud by měl někdo informace o pachateli a mohl by tedy pomoci s jeho odhalením, policisté prosí, aby se ozval na tísňovou linku 158.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

26.3.2022 00:50
108 stromů z více než 300 není většina. to autor nemůže po sobě přečíst co redaktuje ? a co vlastně poškodili ti vandalové ? trnky či slivovoně ?
Odpovědět
IB

Ivan Babůrek

27.3.2022 10:25
Přepokládám, že šlo hlavně o švestky (Prunus domestica), v místním nářečí běžně zvané trnky. V západnějších částech republiky jsou trnky (Prunus spinosa) planá peckovina, spíše plevelného charakteru, i když také občas využívaná potravinářsky.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

30.3.2022 15:51
Viděl bych to na sousedské spory...,v těchto končinách mají "trnky" cenu zlata ...I tak je to hrozná škoda.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

1.4.2022 18:26
Když někdo udělá škodu v uváděné výši (250 tisíc), není to pokaždé totéž. Když ji udělá třebas na autě a pod., dá se to opravit během několika dnů a jde jen o tu věc.
Aby se nahradily tím úchylem povražděné stromy, znamená to čekat po výsadbě 7 let, než nové stromky dorostou do stejné velikosti. Nejde tedy jen o náklady na novou výsadbu, ale i o ztracený čas, o nerealizovanou sklizeň - a nejen to! Znamená to i škodu NA ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ, protože je ztracena produkce kyslíku + všechno další, čím by ty stromy během 7 let příznivě působí na okolí a na klima.

Proto bych to posuzoval úplně jinak než jiné vandalství.
Pachateli prý hrozí AŽ ROČNÍ (!) vězení. Může tedy vyváznout i s trestem výrazně kratším...
To mi připadá jako výsměch.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist