https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nocni-mrazy-poslednich-dnu-poskodily-i-polni-plodiny-upozornili-odbornici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Noční mrazy posledních dnů poškodily i polní plodiny, upozornili odborníci

26.4.2024 17:07 | BRNO (ČTK)
Noční mráz, který se vyskytoval v noci na území Česka v minulých dvou týdnech, poškodil nejen ovoce a révu vinnou, ale také ozimou řepku i ozimé obiloviny a další polní plodiny. Extrémní průběh jarního počasí už se na polích projevil brzkým nástupem škůdců a také mimořádným rozsahem virové zakrslosti, vyplývá z informací, které dnes zveřejnili tvůrci webu AgroRisk na sociální síti X a odborníci na webu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZUZ).
 
Mrazy v některých částech republiky klesaly v minulých dnech i pod minus pět stupňů, přičemž u země bylo ještě chladněji. Navíc bylo mrazivých nocí více za sebou. Poslední mrazy přišly zatím naposledy v noci na dnešek. "Poškozená je také cukrovka, mák, kukuřice a brambory, pokud je pěstitelé nepřikryli ochrannou fólií. Poškozené porosty některých jarních plodin bude nutné přesít nebo nahradit jinou plodinou," uvedli tvůrci AgroRisku.

Mráz má na plodiny vliv přímý i nepřímý. "Ten nepřímý je spojený s prasklinami pletiv, které následně slouží jako brána pro infekci houbových chorob (např. hlízenky obecné na řepce). Dopady mrazů na polní plodiny se teprve ukáží," uvedli odborníci z ÚKZUZ.

Letošní zemědělský rok tak bude velmi komplikovaný a výrazným způsobem se na ztrátách vyjádřených v miliardách korun podílí podle odborníků klimatická změna, která zvýrazňuje extrémy. Letošní únor byl dosud nejteplejší v historii měření v Česku s extrémní kladnou odchylkou od průměru, rekordní byl i březen a extrémní teplo bylo i první polovině dubna. Na některých stanicích už dokonce byly začátkem dubna zaznamenané tropické teploty. Vlivem vysokých teplot bylo letos probuzení vegetace velmi časné, a dopady někdy i silných mrazů ve druhé polovině dubna tak mají fatální dopady.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

26.4.2024 18:18
Virová zakrslost se letos projevuje masivně u ozimých ječmenů a to již z podzima, mrazy na ni nemají nejmenší vliv. U řepky se teprve uvidí, jaké procento sterilních květů bude a pokud mráz nezastihne cukrovku či mák ve fázi klíčení a vzcházení, tak cukrovka s prvním párem i malých listů je schopna dát klidně po tři dny mráz -5C, mák i do -7C.
Co se obilí týká, je to spíš věštění z křišťálové koule.
Odpovědět
MM

Milan Milan

26.4.2024 21:07
Lze předpokládat,že jiní odborníci zítra zjistí, že pozdní jarní mrazíky poškodili taky např. rašící duby, akáty, lísky, nebo i květenství kaštanů?
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

28.4.2024 11:19 Reaguje na Milan Milan
Na to nemusím být odborníkem, abych poznal, jak vypadají už v pondělí zmrzlé letorosty dubů, javorů i s květy, květy jírovců, květy ořešáků(vlašáků), dokonce i plody třešní ptáčnic, trnek, mirabelek a jiných původních rostlin. Včera jsem byl na Opavsku
s vyšší nadmořskou výškou (450 m.n,m.), než u nás 200 (m.n.m.) a
i tam je při mírně opožděné vegetaci totéž. Prostě předčasné jaro
zaskočil příliv chladného vzduchu, jež zapříčinil neúrodu i zcela
divokých původních plodů, které budou scházet v jídelníčku mnoha
živých tvorů po celý rok a jako zásoby na zimu. Tady přestává být
legrace, když si domyslíme všechny následky, které to může mít.
Bez kaštanů a žaludů se zvýší okusy zvěří, černá bude o to více
škodit v zemědělství a pro některé druhy ptáků a zvířat to bude hladový rok. Obávám se, že místy to bude velmi tragické. Takže ne
pouze pláč ovocnářů, vinařů, včelařů a zahrádkářů, ale vliv to
bude mít i na jiné obory a obávám se, že vliv dosti podstatný.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist