https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/norsky-odvolaci-soud-povolil-tezbu-ropy-v-barentsove-mori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Norský odvolací soud povolil těžbu ropy v Barentsově moři

24.1.2020 00:15 (ČTK)
Norský odvolací soud včera potvrdil dřívější verdikt, který zamítl žalobu ekologických organizací kvůli udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři. / Ilustrační foto
Norský odvolací soud včera potvrdil dřívější verdikt, který zamítl žalobu ekologických organizací kvůli udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři. / Ilustrační foto
Foto | s_falkow / Flickr
Norský odvolací soud včera potvrdil dřívější verdikt, který zamítl žalobu ekologických organizací kvůli udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři. Ochránci přírody argumentovali, že takto bude porušeno právo lidí na život ve zdravém prostředí zakotvené v norské ústavě. Informují o tom agentury.
 

Norské ministerstvo ropného průmyslu licence na těžbu ropy vydalo 13 společnostem v období let 2015 až 2016. Ochránci životního prostředí například z organizace Greenpeace tvrdili, že tím porušilo jak národní zákony, tak mezinárodní právo.

Kromě článku 112 norské ústavy se odvolávali na pařížskou klimatickou dohodu, kterou Norsko podepsalo. První soudní proces prohráli už před dvěma lety. Podle agentury Reuters je tento případ z Norska příkladem širšího trendu, kdy se žalující strana odvolává na základní zákony dané země, aby dosáhla omezení vypouštění emisí.

Právní zástupce vlády připomněl, že otázkou udělení licencí na těžbu ropy v Barentsově moři se několikrát zabýval norský parlament a velkou většinou tento krok podpořil. Ekologické organizace po vynesení včerejšího rozsudku oznámily, že se odvolají u nejvyššího soudu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist