https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-aplikace-agropocasi-nabizi-predpoved-pocasi-na-urovni-katastru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová aplikace Agropočasí pro předpověď počasí vznikla zemědělcům na míru

23.3.2023 10:50 | PRAHA (ČTK)
Nový portál Agropočasí nabízí předpověď počasí až na úrovni katastrů. Nabízí předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, úhrnu srážek a rychlosti větru a relativní vlhkosti na dva dny. Na vzniku webové aplikace se podílel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Novináře o tom v úterý informovali ředitel ČHMÚ Mark Rieder a Jozef Soukup z České zemědělské univerzity (ČZU).
 
Web www.agropocasi.cz nabízí také výhled srážek až na deset dní dopředu. Na portálu mohou uživatelé najít interaktivní grafy, kde lze po zadání konkrétního katastru zobrazit zpětně informace o počasí za zvolené období. Aplikace umožňuje zpětně hodnotit teplotu vzduchu nebo teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Umožňuje také výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období.

Rieder uvedl, že aplikace vznikla i na základě požadavků zemědělců na co nejpřesnější předpověď počasí. Upozornil, že předpověď na úrovni katastrů je velmi vysoké rozlišení, ČHMÚ standardně dělá předpověď na oblast 2,4 krát 2,4 kilometru.

Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU Josef Soukup uvedl, že aplikace nabízí srovnání i s historickými daty o počasí. Poznamenal, že v současné době je nesporné, že nastávají změny klimatu a na tuto situaci je nutné reagovat jak snižováním například emisí, tak adaptačními strategiemi pomocí specifických zemědělských postupů.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podotkl, že pro zemědělce je klíčové sledovat množství srážek nebo teplotu vzduchu, protože ovlivňují výnosy plodin. Díky aplikaci mohou farmáři upravit své hospodaření a plánovat postupy práce, doplnil.

České zemědělství je podle něj progresivní obor i díky využití moderních technologií. Upozornil, že zemědělci budou moci čerpat dotace na takzvané precizní zemědělství, na nákup například zařízení využívající družicové systémy nebo polní roboty. "Umožníme zemědělcům na precizní zemědělství čerpat až deset miliard Kč, a to jak z národních, tak evropských peněz," řekl.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) poznamenal, že nová aplikace může sloužit i zahrádkářům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

23.3.2023 13:55
Uvidíme, jaká bude přesnost. Co se meteogramů Aladin týká, tak ty přesné nejsou ani omylem. Kupříkladu dnes mělo být beze srážek a od rána je zde již třetí. Aladin je bohužel průběžný model. Pokud se na ty meteogramy podíváte, tak ráno jsou nějaké, v poledne jiné a večer opět jiné. Podle toho nejde plánovat práce.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist