https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-evropska-komise-zacina-pracovat-jeji-sefka-jede-na-klimaticky-summit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová Evropská komise začíná pracovat, její šéfka jede na klimatický summit Video

2.12.2019 00:27 | BRUSEL (ČTK)
První pracovní den čeká dnes novou Evropskou komisi (EK), v jejímž čele jako první žena stojí Ursula von der Leyenová. / Ilustrační foto
První pracovní den čeká dnes novou Evropskou komisi (EK), v jejímž čele jako první žena stojí Ursula von der Leyenová. / Ilustrační foto
První pracovní den čeká dnes novou Evropskou komisi (EK), v jejímž čele jako první žena stojí Ursula von der Leyenová. Německá politička, pro kterou je zásadním tématem přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství, zahájí působení ve funkci účastí na světové klimatické konferenci v Madridu. Dosavadní česká komisařka Věra Jourová se dnes chopí nové místopředsednické funkce.
 

Komise měla původně začít pracovat o měsíc dříve, trojici kandidátů však neschválil Evropský parlament (EP) a Francie, Maďarsko a Rumunsko musely dodat náhradníky. Exekutiva začne pracovat v neúplném složení, neboť Británie svého člena nenominovala s ohledem na blížící se předčasné volby a plánovaný odchod z EU.

Von der Leyenová první týden zahájí mezi světovými lídry, před nimiž chce zdůraznit vůdčí roli EU v boji proti klimatickým změnám a promluvit o svém ambiciózním plánu. Unie by podle ní měla do roku 2030 snížit emise oxidů uhlíku o 50 procent proti hodnotám z roku 1990, což je zpřísnění současného čtyřicetiprocentního závazku. Do poloviny století by pak měly unijní státy dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality.

Významné role v její exekutivě budou hrát výkonní místopředsedové. Nizozemec Frans Timmermans bude mít ode dneška na starosti právě Evropskou zelenou dohodu, čili přípravu komplexní sady norem, které mají unii přiblížit zmíněným cílům. Jejich první návrhy chce šéfka komise prezentovat už příští středu. Dánka Margrethe Vestagerová bude dohlížet na digitalizaci unie a Lotyš Valdis Dombrovskis na sociálně spravedlivou ekonomiku.

Mezi čtyřmi řadovými místopředsedy je i Jourová, do jejíž působnosti spadají evropské hodnoty a transparentnost.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Petr Kupec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist