https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-kompostarna-v-prazske-vinori-zrejme-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová velká kompostárna v pražských Kbelech zřejmě nebude Aktualizováno

12.2.2019 10:55 | PRAHA (ČTK)
Kompostárna ve Vinoři zřejmě nebude. Na ilustračním snímku slivenecká kompostárna.
Kompostárna ve Vinoři zřejmě nebude. Na ilustračním snímku slivenecká kompostárna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Hlavní město zřejmě neschválí změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové velké kompostárny v Kbelech. Výbor pražského zastupitelstva pro územní rozvoj dnes doporučil změnu neschválit, definitivní rozhodnutí je na zastupitelstvu. Proti záměru se vyjádřily dotčené městské části, výbor životního prostředí a majetkový odbor magistrátu.
 

Změna územního plánu se týká pozemků o výměře zhruba 33.000 metrů čtverečních, kde je nyní podle územního plánu městská zeleň a část golfového hřiště. Právě přítomnost hřiště je podle ředitele odboru územního rozvoje magistrátu Martina Čemuse důvod, proč záměr odmítl majetkový odbor. Město má podle něj s golfovým areálem uzavřenou smlouvu, takže nemůže zároveň požadovat změnu užívání pozemků.

Starosta Prahy 19 na jednání uvedl, že záměr by vedl k výraznému zvýšení dopravy v oblasti a kompostárna by produkovala nelibý zápach. Městská část proto stejně jako sousední Vinoř se záměrem vyjádřila nesouhlas.

Předchozí vedení hlavního města začalo budovat síť městských kompostáren. První vznikla ve Slivenci a další se začala plánovat u malešické spalovny. Lidé a firmy sem mohou odevzdat například listí, posekanou trávu, piliny a odřezky nebo kuchyňské zbytky rostlinného původu.

Upozornění redakce: Zpráva ČTK původně hovořila o kompostárně ve Vinoři. Fakticky se jedná o záměr kompostárny v městské části Kbely. V původní verzi zprávy byla v souvislosti s kompostárnou zmiňovaná vinořská firma Vin Agro. Ta skutečně ve Vinoři malou kompostárnu za sběrným dvorem při ulici Jilemnická vybudovala a v letošním roce zahájí její provoz.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist